"Aktuaalne kaamera" patrullis koos piirivalvuritega

Foto: Mirjam Nutov/ERR

Kuigi juba paar nädalat pole idapiiril olnud ühtegi ebaseadusliku piiriületuse juhtumit, on roheline piir endiselt kõrgendatud kontrolli all. Et rohelise piiri 136-kilomeetrisel trassil pole ühtegi kohta, kust poleks võimalik illegaalselt riiki siseneda, patrullitakse ööpäev läbi, trotsides nii parme kui ka keskpäeva kuumust. "Aktuaalne kaamera" käis patrullis kaasas.

Öine vahetus andis varahommikul Piusa kordonis vahetuse üle ning uus patrull asus teele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Praegusel ajal ei olda valmis mitte ainult võimalike piiririkkumiste avastamiseks, vaid ka võitluseks parmudega. Aga ka võitluseks põletava kuumusega, sest patrullimine käib täisvarustuses, mis tähendab, et kaalu- ja vedelikukadu on praegu piirivalvurite igapäev.

"Aga ega siis ei saa jätta 35 soojakraadiga tööd pooleli. Loomulikult me ka säästame oma inimesi ja ei tee siis neid marsuute nii pikaks," ütles PPA Piusa kordoni teabetöö piiriametnik Kai-Riin Ülejõe.

Kogu töö muudab keerulisemaks tõik, et kuigi piir on nüüdseks raadatud ning seal tehakse hooldustöid nagu heina niitmine, on piiril jätkuvalt lõike, mis paiguti läbimatud.

Kui piirivalvuritelt küsida, millised on rohelise piiri eriti nõrgad kohad, hakkavad nad naerma ning ütlevad, et kogu roheline piir on jätkuvalt üks nõrk koht ning kui keegi on otsustanud seda ületada, siis ta ka teeb seda.

"Väga tavapärane see ei olegi, et me nüüd siin kõnnime ja siis kohe, hopp, näeme, et keegi jookseb nina alt läbi. Pigem on niimoodi, et patrull avastab mingisuguse jälje, mis on juba toimunud asi," selgitas Ülejõe.

"Nad tulevad üle sealt, kust nad saavad ja kus neile suund kätte näidatakse, et vaba Euroopa asub seal suunas. See on kogu nende eelistus. Enamasti ei takista neid mitte miski, kui nad tulla tahavad, aga jumalale tänu ei ole see surve nii suur kui võis karta," lisas ta.

Eesti piiriesindaja Eesti-Venemaa piiril Aimar Kössi sõnul pole Eesti piiril must stsenaarium rakendunud, kuid surve on suur.

"Näiteks eelmise nädalavahetuse jooksul Vene Föderatsiooni piirivalvelt saadud andmetel tõkestasid nemad 11 isiku liikumise Eesti piiri suunas. Ja tegelikult see arv isikuid, kes esialgsetel andmetel ei plaanigi tagasi minna oma päritoluriiki, on kümnetes tuhandetes," selgitas Köss.

Käesoleval aastal on tabatud 38 ebaseaduslikku piiriületajat.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: