Samosti hinnangul võib EKRE kõrge toetuse taga olla osalt protest

EKRE kasvanud toetuse taga võib osaliselt olla inimeste protest, kuid ka see, et erakond on suutnud oma opositsioonilisust valitsuserakondadele hästi pakkuda, ütles ERR-i uudistetoimetuse juht Anvar Samost, kommenteerides BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor juuli lõpus läbiviidud küsitlust.

Küsitluse tulemus näitab, et Reformierakonna toetus oli juulis 29,6 protsenti, Keskerakonnal 23,8, Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal (EKRE) 21,8, Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal (SDE) 12,8, Isamaal 5,3, Vabaerakonnal 3 ja Eestimaa Rohelistel 2,9 protsenti.

Samost ütles ETV saates "Ringvaade suvel", et juba mõni kuu tagasi võis ennustada, et teatud asjaolude kokkusattumise korral võiks EKRE pärast järgmisi valimisi valitsusse saada. Samost usub, et küsitluses EKRE-le oma toetust avaldanud inimesed selle erakonna poolt ka hääletavad.

"Siin küsimus kindlasti on, et riigikogu valimiste süsteem on ju selline, et igas ringkonnas peaks olema ikkagi selle mandaadi saamiseks mingeid nägusid, kellele inimene tahaks häält anda, aga kui me meenutame kas või 2015. aasta riigikogu valimisi, siis oli mitmeid valimisringkondi Eestis, kus EKRE tegi täiesti peaaegu tundmatute inimestega väga korraliku tulemuse. Nii et esiteks ei maksa välistada, et see võib korduda lähtuvalt sellest väga tugevast toetusest. Teiseks, küllap nad sellise toetuse pealt palju kergemini leiavad enda ridadesse inimesi, kes on nõus kandideerima ka," arutles Samost saates.

Samosti hinnangul võib EKRE suurenenud toetuse taga olla nii selle erakonna opositsioonilisus kui ka protest.

"Inimesed otsivad midagi, mis vähemalt jätaks mulje uuest jõust ja EKRE on praegu suhteliselt hästi suutnud seda opositsioonilisust kõikidele vaheldumisi valitsuses käinud erakondadele pakkuda," ütles ta.

"Aga teiseks, see on üks näide, mida ma olen pikka aega kasutanud ja kasutaks ka täna - kui te näiteks satute Läti piiril asuvasse alkoholi hulgiladu meenutavasse poodi ja vaatate nende inimeste meeleolu seal, siis tegelikult, ma arvan, et päris palju inimesi on seal mitte sellepärast, et nad tingimata tahavad seda natukene odavamat õlut osta, vaid sellepärast, et neil on mingisugune sisemine protest Eesti poliitikute vastu. Ja sellise jalgadega hääletamise teel seda protesti seal ka väljendatakse. Sellel protestil ei ole olnud otseselt väljapääsukohta Eestis viimased aastad, EKRE on väga kenasti seda ventiili pakkumas," lisas Samost.

"Peaaegu kõik erakonnad, kes on valitsusvastutust kandnud viimase 4-5 aasta jooksul, on mingil moel eksinud sellele rajale, et nad on õpetanud inimesi õigesti elama ühes või teises kontekstis. Kes on rääkinud, kuidas on õige alkoholi tarbida, kes on rääkinud, kuidas peab suhtuma kooseluseadusesse, veel on mingisuguseid näiteid olemas. EKRE on see, kes võib öelda, et "aga meie ei õpeta inimesi õigesti elama, et me laseme inimestel endal otsustada". See narratiiv ei ole küll EKRE poolt eriti hästi üles võetud, aga see on sellisel latentsel kujul väga ilusasti olemas," rääkis Samost.

Isamaa ja Vabaerakonna madala reitingu kohta ütles Samost, et tegemist on vastavalt kurva ja väga kurva pildiga. "Kui ma peaksin prognoosima, siis Isamaa kindlasti oma väga sissetöötanud parteiaparaadi ja ikkagi veel väga suure ja pika pingi tuntud inimestega reaalselt valimiskünnise alla jäämist kartma ei pea, ka selliste toetusnumbritega. Aga Vabaerakonnal on muidugi see asi oluliselt keerulisem," tõdes ta.

Samost usub, et viimasest uuringust välja tulnud erakondade toetuse järjestus jääb suures plaanis püsima valimisteni.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: