Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juulis tõusis rekordkõrgusele EKRE toetus

EKRE kongress Tallinnas Estonia kontserdisaalis
EKRE kongress Tallinnas Estonia kontserdisaalis Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Ehkki Reformierakonna reiting on jätkuvalt kõige kõrgem, tõusis juulis rekordiliselt kõrgele Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus, mis jääb vaid kahe protsendipunktiga maha populaarsuselt teisest poliitilisest jõust, Keskerakonnast, selgus BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor juuli lõpus läbiviidud küsitlusest. 

Reformierakonna toetus oli juulis 29,6 protsenti, mis on käesoleva aasta kõige madalam tulemus. Detsembris toetas Reformierakonda 27,8 protsenti, tänavu märtsis aga 34,1 protsenti valimisealistest kodanikest.

Suuruselt teise toetusega oli juulis Keskerakond, mida toetas 23,8 protsenti küsitletud kodanikest. See oli Keskerakonna kõrgeim reiting sel aastal, veel novembris oli peaministripartei toetus aga 26 protsenti, misjärel see oli umbes viie protsendipunkti võrra langenud. 

Kolmanda toetusega oli juulis EKRE, mida toetas 21,8 protsenti kodanikest. Nii kõrge pole EKRE toetus varem kunagi olnud, erakonna eelmine reitingu lagi oli aprillis, kui seda toetas 19,1 protsenti kodanikest.

Neljanda toetusega on Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE), mida pooldas juulis 12,8 protsenti. Kuu varem toetas SDE-d 13,5 ptotsenti vastanutest.

Populaarsuselt viies oli erakond Isamaa, mida juulis eelistas 5,3 protsenti. Juunis pooldas Isamaad 6,6 protsenti kodanikest.

Kuuendal kohal on Vabaerakond 3,0 protsendiga, Eestimaa Rohelisi pooldas juulis 2,9 protsenti, Eesti Isesesivusparteid 0,5 ja Rahva Ühtsuse Erakonda (RÜE) 0,2 protsenti küsitluses oma poliitilise eelistuse öelnud vastajatest.

Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. Juulis oli "ei oska öelda" osakaal 26,5 protsenti. Maksimaalne statistiline viga ±2,9 protsenti.

Kokku küsitles Kantar Emor 24.-30. juulini veebiintervjuude meetodiga 997 kodanikku vanuses 18-84 aastat.

ERRi tellitud Turu-uuringute ASi küsitluse tulemused saavad avalikuks augusti teises pooles, sest juulis uuringufirma küsitlust läbi ei viinud.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: