"Rahva teenrid": EKRE näitab, kuidas kõdunenud parteid saab oskuslikult ümber teha

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) näitab, kuidas üks mandunud partei on võimalik oskuslikult ümber teha, ütles Vikerraadio saates "Rahva teenrid" Sulev Vedler.

Sel nädalal selgus BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor juuli lõpus läbiviidud küsitlusest, et EKRE toetus on tõusnud 21,8 protsendi juurde.

Saatejuht Taavi Eilat ütles, et kui EKRE teeb märtsis valimistel sama tugeva tulemuse, siis tema tahaks parteid valitsuses näha. "Kui on kõva toetajaskond, on ju eeldada, et nad ikkagi ajavad mingit asja, mille eest eestlased seisavad või millesse nad usuvad," sõnas Eilat.

Saatekülaline Evelyn Kaldoja tõdes aga, et valitsussepääs sõltub teistest erakondadest. Ta tõi näite, et Keskerakond tegi pikka aega valimistel väga häid tulemusi, kuid valitsusse neid ei lubatud.

Kaldoja märkis, et EKRE kõrge toetus peegeldab seda, mis toimub teisteski riikides, sealhulgas Põhjamaades.

"Näiteks Rootsis, kus nüüd on kohe valimised tulemas, tundub üsna sarnast tüüpi Rootsi Demokraatidel minevat väga hästi, Taanis on minu meelest tugevuselt teine partei praegu Taani Rahvapartei, kes on sama tüüpi," rääkis ta.

Kaldoja lisas, et omaette pool on aga see, kuidas EKRE valitsuses käituks. "Siin tüüpiliselt parempopulistlike parteide uurijad ütlevad, et tavaliselt nad ei hakka ellu viima päris seda, mida nad lubavad. Nad n-ö taltuvad. /.../ Sest kui näed reaalseid ressursse, mis sul on ja reaalselt seda, mis võimalik, siis tavaliselt see ei ole nii lihtne. Kõik need suured loosungid on võimalikud ainult paberi peal," rääkis Kaldoja.

Sulev Vedler on Kaldojaga nõus. Ta lisas, et EKRE edu saladus on see, et partei on suutnud pärast mitut aastat riigikogus endiselt n-ö värskeks jääda.

"Mis see EKRE edu on? Eks ta näitab, kuidas ühte sellist kõdunenud ja mandunud parteid - ma mõtlen siin vana Rahvaliitu - saab täiesti oskuslikult ümber teha. EKRE on nüüd olnud kolm ja pool aastat riigikogus ja ta on osanud jääda endiselt värskeks. Vabaerakond on olnud täpselt sama kaua, aga Vabaerakonnal on kuidagi selline hall mulje. EKRE suudab ikkagi inimesi juurde tõmmata ja öelda, et me oleme värske ja see on just see, mida on demokraatia pooldajad Eestis kogu aeg tahtnud - et lõpeks selline vanade parteide ülemvõim. EKRE pakub seda ja tema toetus on kogu aeg üha laialdasemaks muutunud," selgitas Vedler.

Ta tõdes samas, et inimesed ei tea, mida EKRE tahab, sest partei programmis on kummalisi seisukohti.

Kaldoja omakorda lisas, et see aitabki edule kaasa, et inimesed ei tea, kuidas partei käituks.

"Igaüks saab oma unistused neile ise külge mõelda. Nad on mõneti nagu burkas naine - sa ei tea, kas seal all on mingi kuri vanaeit või ilus idamaine kaunitar," ütles Kaldoja.

Tema sõnul toidab EKRE-t ka ühiskonnas kogunenud protestivaim.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: