Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: SDE hooldekodukoha tagamise ettepanek on populaarne

Erakonnad.
Erakonnad. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut arvamusuuring erakondade valimislubaduste kohta näitas, et Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ettepanekul hooldekodu kohtade tagamisest on ülikõrge toetus.

Ettepanekut tagada hooldekodu koht ka neile, kellel selleks rahalised võimalused puuduvad, toetas koguni 97 protsenti vastajatest, teatas MTÜ 1034 täisealise kodaniku seas Turu-uuringute AS-i poolt teostatud uuringule viidates. 

Ühiskonnauuringute Instituut palus selle juunis kuuel parlamendierakonnal esitada kuni valimisteni igal kuul üks võimalik valimislubadus, mis seejärel esitatakse arvamusküsitluses valijatele. Igakuise küsitluste seeria teises voorus esitasid oma idee kõik kuus parlamendis esindatud erakonda. Erinevalt juunis läbi viidud esimesest voorust paluti seekord inimestel hinnata ka seda, kui oluline nende jaoks iga küsimus järgmistel riigikogu valimistel on.

 "Esimeses voorus toetati enim Keskerakonna pensionitõusu ettepanekut, seekord SDE ettepanekut tagada hooldekodu koht kõigile, seega vähemalt kahe küsitluse põhjal paistab välja inimeste selge toetus heaoluriigi laienemisele," ütles Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Tanel Paas.

SDE poolt esitatud küsimus oli: "Kas toetate ideed, et kohalik omavalitsus ja riik peaksid tagama hooldekodu koha ka neile eakatele, kellel selleks rahalised võimalused puuduvad, kuid kohta vajavad?" 

Vabaerakond soovis näha inimeste toetust järgmisele ettepanekule: "Kas Teie meelest peaks valitsus alandama elektriaktsiisi, et elektri hind tarbija jaoks ei tõuseks?" Antud ettepanekut toetas 87 ning oluliseks järgmistel riigikogu valimistel pidas 83 protsenti vastajatest.

Reformierakond pakkus järgmise ettepaneku: "Kas toetate lasteaiast alates ühtsele eestikeelsele haridussüsteemile üleminekut?" Antud ettepanekut toetas 80 protsentining oluliseks järgmistel riigikogu valimistel pidas 64 protsenti vastajatest. 

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) poolt esitatud ettepanek oli: "Kas pooldate aastase raiemahu kehtestamist, et vältida Eestis metsade üleraiumist?" Antud ettepanekut toetas 75 ning oluliseks järgmistel riigikogu valimistel pidas 73 protsenti vastajatest.

Isamaa poolt pakutud küsimus oli: "Kas Te toetate ettepanekut viia venekeelsed koolid ja lasteaiad täielikult üle eestikeelsele õppele?" Antud ettepanekut toetas 66 ning oluliseks järgmistel riigikogu valimistel pidas 60 protsenti vastajatest.

Keskerakonna esitatud ettepanek oli: "Kas toetate vajadusel laenu võtmist suuremate riigimaanteede st Tallinna-Tartu, Tallinna-Pärnu, Tallinna-Narva, neljarealiseks ehitamiseks?" Antud ettepanekut toetas 59 ning oluliseks järgmistel riigikogu valimistel pidas 54 protsenti vastajatest. 

Ühegi küsimuse puhul polnud vastajatele näidaitud, mis erakonnalt idee pärineb.

Kuna Isamaa ja Reformierakond esitasid põhimõtteliselt sama küsimuse, siis jaotati valim juhuslikult kaheks, nii et pooled vastajad hindasid Isamaa ning pooled Reformierakonna ettepanekut. Antud meetod võimaldas hinnata, kui palju mõjutab sõnastus küsitluse tulemusi. Selgus, et Reformierakonna poolt pakutud sõnastuses oli ettepanek märgatavalt populaarsem, mis võib tuleneda sellest, et seal ei olnud mainitud konkreetselt venekeelseid koole ja lasteaedu. 

Küsitluse viis Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi veebikeskkonnas Turu-Uuringute AS 24.- 31. juulini 2018 ning sellele vastas 1034 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku. Uuringutulemustega on võimalik tutvuda siin http://www.inst.ee/uuringud/erakondade-valimislubaduste-kusitlus-ii-voor

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: