Erakonnad hakkavad üha julgemalt valimislubadusi avaldama

Foto: Martin Dremljuga/ERR

Erakonnad on kevadel toimuvate valimiste eel andnud erinevaid lubadusi, mis kõik kõlavad kaunult nagu alati. Nende katteallikad vajavad aga selgitamist.

Keskerakonna üks seni välja käidud lubadustest on pensionide erakorraline tõus 100 eurot kuus. Lisaks pöörab erakond tähelepanu lastega peredele.

"Viimase nelja aastaga on tõstetud lastetoetuse märkimisväärselt, aga me lubame tõsta ka esimese ja teise lapse toetusi sajale eurole. Me näeme, et noorel perel on väga raske koguda sissemakset oma esimese kodu soetamiseks, seda saab riik toetada lisakäendusega," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" Keskerakonna aseesimees Kadri Simson.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) programmist leiab juba välja öeldud idee tagada vajadusel igale eakale hooldekodukoht pensioni eest. Suuremat tähelepanu pööratakse ka haridusele, seejuures ka teadusele ja innovatsioonile. Keskerakonna aseesimees

"Et avalikust rahast üks protsent läheb teadus-arnendustegevusele peab peaks muutuma normiks. See peaks muutuma kaitsekuludega sarnaseks ühiskondlikuks kokkuleppeks, et ei oleks iga-aastastes poliitilistes tõmbetuultes," sõnas SDE esimees Jevgeni Ossinovski.

Isamaa jaoks on olulised teemad pensionisüsteem, julgeolek, perepoliitika ja haridus. Viimase puhul on juba teada, et Isamaa kehtestaks eestikeelse hariduse alates lasteaiast.

"Isamaa erakonna soov on tulla välja ettepanekutega, mis on terviklikud, et kui me näeme ette mingisuguste toetuste suurendamist või kulutuste suurendamist, siis oleks seal ka katteallikas tulupoolena olemas," lausus Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Reformierakond on teatanud 500-eurose tulumaksuvabamiinimumi kehtestamisest kõigile ja maksusüsteemi astmevabaks muutmisest. Lisaks tahab Reformierakond vähendada aktsiise. Inimeste sissetulekute parandamiseks on nende valimisprogrammis kuue-astmeline majandusprogramm.

"Esimene aste on selle maksukaose kordategemine, teine on, et me vähendame riigi rolli majanduses, kolmandaks anname uue hoo sisse innovatsioonile, neljandaks loome vajalikud taristud, see on siis neljarealised maanteed, kus vaja, ka internetiühendused, viiendaks kapitaliturgudele ligipääs ja unistuste ärikeskkond kuuendaks," kirjeldas Reformierakonna esimees Kaja Kallas oma erakonna plaane.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) peamised teemad on aktsiiside langetamine, suurem kontroll prokuratuuri üle ja ravijärjekordade vähendamine.

"Aktsiisipoliitika peab olema sümbioosis Lätiga, et me oleme konkurenstivõimelised, et Eesti inimene ei peaks ostma kütust, toidukaupu, kui ka alkoholi meie naaberriigist. Kuid loomulikult maksupoliitika on palju laiem. See puudutab ka meie ettevõtluskeskkonda, meie majandust laiemalt," rääkis EKRE juhatuse liige jaak Madison.

Vabaerakond on välja öelnud, et nende jaoks on samuti olulised nii sotsiaalkaitseteema kui laste toimetulek. Aga lisaks tegeleb Vabaerakoind lihtsa riigi ja vabaduse teemaga.

"Ministrite arv ja erakondade raha ja riigikogu liikmete hüvitised on luubi all, aga see on jäämäe veepealne osa. Ma arvan, et kogu meie riigisüsteem tuleks läbi töötada nii, et vaadata need raiskamise kohad ära," lausus Vabaerakonna esimees Andres Herkel.

Kõik erakonnad kinnitasid, et suurem lubaduste avaldamine seisab alles ees.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: