Pirita planeerimiskomisjon ei toetanud Meriväljale Maxima rajamise plaani ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pirita linnaosas on piisavalt kauplusi, nii et suurt Maximat pole lisaks vaja, leiab planeerimiskomisjoni esimees. Linnaosavanem otsib aga Maximaga koostööd.
Pirita linnaosas on piisavalt kauplusi, nii et suurt Maximat pole lisaks vaja, leiab planeerimiskomisjoni esimees. Linnaosavanem otsib aga Maximaga koostööd. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Pirita linnaosa planeerimiskomisjon ei toeta praegusel kujul endiselt Piritale Maxima XX kaupluse rajamist. Ettevalmistamatult koosolekule tulnud jaeketti esindav projekteerija saadeti tagasi kodutööd tegema, nii et komisjon langetab lõpliku otsuse septembris, ent see pole linnaosvanemale siduv.

Pirita linnaosa planeerimiskomisjon võõrustas esmaspäeval Maximat esindavat projekteerijat. Jaekett on juba kümmekond aastat soovinud Meriväljale rajada XX-poodi. Selleks ostis Maxima esmalt kokku ärimaa ja kaks elamukrunti ning maksiks nende eest krõbedat hinda, sest tegemist oli buumiajaga. 2011. aastal korraldas jakett ka arhitektuurivõistluse, kust valis välja sobiva lahenduse, mida eramajade piirkonda rajada.

Hinnalise kinnisvaraga Puki tee elanikud, kelle kodutee äärde Leedu kett oma kauplust rajada soovib, on aga aktiivset vastuseisu üles näidanud. Näiteks on elanike esindaja pidanud varasemalt piirkonda sobivaks Stockmanni kauplust, aga mitte Maximat - naabruskonna elanikud kardavad kontingenti, mille Maxima rajamine endaga kaasa võib tuua. Samuti suureneks liikluskoormus.

"Kontingent, kes ümber tavalise poe käib, on halvem ja liikluskoormus suurem," põhjendab planeerimiskomisjoni vastuseisu selle esimees Taavi Toppi. "Teeots on väike ja kitsas, ei mõista, miks tahetakse sellist asja sinna teha. Kohati tundub, et see on Maxima jaoks vahepood, kuna Viimsis neil nii hästi ei lähe - kuivõrd seal on kõik konkurendid koos, siis tahavad kompenseerida Meriväljal selle arvelt, et võtta osad kliendid Viimsi keskusest ära," arutleb Toppi.

Lubatust suurem pood

Aasta tagasi, kui planeerimiskomisjon viimati Maxima esindajad ära kuulas, öeldi jaeketile: XX-pood oleks liiga suur, kaaluda võiks X-poodi. Nüüd, aasta hiljem oli kaupluse projekteerija Ülle Kadak (K-Projekt) aga sama plaaniga komisjoni ees tagasi ning küsis taas vanale plaanile kooskõlastust.

Komisjoniliikmed on aga vahepeal muutunud, mistõttu paluti Kadakul näidata arhitektuurset lahendust ja tutvustada plaani lähemalt. Projekteerija tunnistas, et tuli koosolekule ettevalmistamatult, otse puhkuselt. Midagi ette näidata tal polnud. Kuivõrd komisjonil jäi otsustamiseks infot napiks, paluti kaupluse esindajal valmistada end paremini ette ja tulla septembri algul tagasi. Seni jäid komisjoni liikmed skeptiliselt äraootavale seisukohale, ent sõnum oli siiski: XX-pood on sellesse piirkonda liiga suur ning sellele kooskõlastust loota pole.

"Eelmine kord lepiti kokku, et proovitakse sinna mahutada Maxima X, aga laual on ikkagi Maxima XX ja seda kindlasti elanikud ei poolda. Ka minu seisukoht on sama, et isiklikult ma ei poolda," kommenteeris planeerimiskomisjoni esimees Taavi Toppi ERR-ile. "Kahe X-ga Maxima, mida nad teha soovivad, on hästi suur ja keskkond, kuhu ta tuleb, seal asuvad eramud. See pood peaks olema väiksem, kui ta sinna üldse tuleb."

Maxima X projekti jaeketil aga ette näidata pole, sest linnaplaneerimise amet ei andnud sellele kooskõlastust.

Miks Maxima vana, juba keelduva otsuse saanud plaaniga taas komisjoni ette tuli, ei saa Toppi aru.

"Ju nad mõtlesid, et äkki tüdineb komisjon lõpuks ära ja ütleb, et mis seal ikka, tehke ära. Aga seda kindlasti ei juhtu, kõik osused kaalutakse läbi. Linnaplaneerimise ametile esitati ühe X-ga Maxima projekt, kui see tagasi lükati, siis kuna neil polnud muud võtta, läksid vana projektiga uuele ringile," pakub Toppi.

Projekti järgi soovib Maxima ehitada üle 4100-ruutmeetrist kauplusehoonet. See laiuks üle soetatud äri- ja elamumaade. Linnaosa üldplaneering ei võimalda aga nii suurt ärihoonet rajada. Kuivõrd elamumaad on väikeses linnaosas niigi vähe, ei taha linnaosa seda ärihoone rajamiseks ära lubada.

Pirita linnaosas on suuri poode üksjagu: Pirital Selver ja Rimi, Meriväljal Konsum, Mähel Grossi, Pärnamäel veel üks Rimi. Veel üht suurt poodi Toppi vajalikuks ei pea, pigem soovitab Maxima üles osta mõned linnaosas asuvad väiksemad poekesed, mida siis vajadusel ümber ehitada.

"Maximal on välja kujunenud väga konkreetne stamp, mille järgi nad oma kauplusi ehitavad. Neil pole keskkonnale sobilikku varianti, kõik tehakse ühesuguse mõõdu ja sisuga. Ühe X-ga poed teevad nad alati plekist," laidab Toppi selle piirkonda sobivust. Milline aga näeb välja Puki tee naabrusse plaanitud poehoone, ta ei teagi, sest projekteerijal polnud ju materjale ette näidata.

"Nad võivad tulla ja teha septembris oma esitluse ära, aga kui nad tulevad jälle samasuguse plaaniga, mille tegid aasta tagasi, siis ma olen enam kui kindel, et ta ikka läbi ei lähe. Oluline on, mida elanikud ise tahavad. Nii palju, kui oli kohal elanikke, imestasid kõik, miks on laual jälle sama planeering, miks pole vahepeal sellesse muudatusi tehtud. Projekteerija ei suutnud väga hästi vastata, miks see Maxima nii suur peab tulema. Kui vastuseis on nii suur, nagu koosolekust selgus, siis, olgem ausad, me nõustume elanikega," ütles Toppi.

Tubli: välja tuleb selgitada elanike informeeritud arvamus

Linnaosa planeerimiskomisjoni kuulub seitse liiget. Kooskõlastuse saamiseks vajab Maxima lihthäälteenamust ehk vähemalt nelja poolthäält. Sellisel juhul esitatakse ettepanek kaupluse rajamiseks linnaosakogule, mis otsustab omakorda, kas rajamissoovi toetada. Ka see otsus pole lõplik: mõlema kogu otsused on soovitusliku iseloomuga, lõplik otsus on poliitiline ehk linnaosavanem Alina Tubli käes. Mida tema arvab?

"Olen pidanud alati vajalikuks seda, et enne ei hakka lõplikku seisukohta kujundama ega avaldama, kui linnaosakogu on teinud otsuse, muidu kaotaks see tähenduse. Kindlasti olen linnaosakogu arutelul ka ise kohal, kindlasti tuleb vahepeal palju ka rahva arvamusi, mida tuleb niikuinii arvestada," ütleb Tubli.

Ta leiab, et ehkki kaupluse naabrusesse jäävate elanike arvamus on kõige olulisem, kuivõrd see puudutab nende elukeskkonda enim, tuleb siiski ära kuulata Pirita ja Merivälja elanike laiem seisukoht.

"Mu isiklik hinnang on lahtine, et seal võiks ju olla pood, aga praegusel juhul ma ei usu, et see pood ennast ära tasuks. Lihtsalt, vaadates teisi poode – Pirital on tihtipeale söögikohtadel ja poodidel raskusi klientide leidmisel. Elanikud pigem tahaks, et pood oleks jalutuskäigu kaugusel, aga kui vaadata teisi poode, siis Selveril läheb väga hästi, kuid valdav enamus käib poes kusagil mujal. Nii et ma ei usu, et seal ära tasub," lisab Tubli.

Maximal polegi vaja saavutada soosivat otsust ei planeerimiskomisjonis ega linnaosakogus, piisab, kui otsust langetav linnaosavanem nõusse saadakse. Maxima ongi juba selles suunas tegevust alustanud: jaekett on Alina Tubliga suhelnud nii telefonitsi kui meilitsi, kolmapäevase päeva jooksul loodetakse kokku leppida ka näost näkku kohtumine. Tubli juba möönabki, et elanikke tuleb laiemalt otsustamisse kaasata ning küsima ei peaks lihtsalt, kas Maximat soovitakse või ei, vaid selgitama ka, milline see pood tuleks - et elanikud teeksid informeeritud otsuse. Selleks soovib ka linnaosa poolt Maximaga koostööd teha.

"Kindlasti on see kaalukas argument, mida linnaosakogu ja elanikud arvavad. Mingil määral tuleb teha aga veel suuremat kaasamist - avalik arutelu, et küsida inimeste arvamust – see ei ole veel täpselt paigas. Inimeste arvamusi on tulnud seinast seina – on neid, kes soovivad poodi ja neid, kes ei soovi. Kõik pole lõpuni kursis Maxima kõige viimase lahendusega – võib-olla tuleks nende otsus teistsugune, kui nad täpselt teaksid, mis sinna on planeeritud. See selgub juba pärast linnaosakogu, siis saab minna rahvale mõtte tutvustamise ja arvamuse küsimisega edasi. Kui küsime lihtsalt, kas toetate Maximat, on see vähese info pealt otsuse tegemine. Väga paljudest arvamustest oleme aru saanud, et infot, mis on sinna planeeritud, tegelikult ei teata," väidab Tubli.

Maxima avalike suhete juht Katja Ljubobratets lubas Maxima kommentaari alul kolmapäeva hommikuks, päeva peale aga teatas, et saab laiema selgituse esitada neljapäeval.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: