Merivälja elanikud: Maxima üritab teostada plaani vahendeid valimata

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Elanikud ütlevad, et küsimus pole kaupluse brändis, vaid kaupluses kui niisuguses - nende elukeskkond endiseks ei jääks. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Merivälja Puki tee elanikud, kelle naabrusesse Maxima juba pea 10 aastat kauplust on soovinud rajada, süüdistavad jaeketti plaani jõuga läbisurumise soovis, mis tähendab nii üldplaneeringu nõuete eiramist, elamumaa kinnistute ülesostmises kui läbipaistmatus asjaajamises. Maxima ei soovi dialoogi meedia vahendusel pidada.

ERR-iga suhelnud Puki tee elanik (nimi on toimetusele teada) ütleb tänavanaabrite nimel, et enim häirib neid Maxima stiil oma tahtmise läbisurumisel, millega kaasneb vastandamine ja läbipaistmatu asjaajamine. See on elanikele kõvasti stressi tekitanud, sest rahulik elurajoon muutub poe avades tundmatuseni.

Maxima kinnistunaabrid heidavad jaeketile ette, et nad kavandavad kaupluse territooriumiks ala, mis üldplaneeringu järgi on mõeldud eramute rajamiseks, kuivõrd ärimaale kogu nende arendus ära ei mahu. Selleks on Maxima ostnud lisaks ärimaale üles ka kaks elamumaa kinnistut (Puki tee 29 ja 31), millest ühel asub ridaelamu, mis tähendab, et see lammutataks poe ehitamisel.

"Üldplaneering ei võimalda rajada olemasolevate ridaelamute ja eramu kinnistutele suurkauplust. Varasemalt oli Maxima kodulehel määratlus, mille kohaselt Maxima XX on kavandatud 10 000 - 15 000 elanikuga mikrorajooni teenindamiseks," kommenteeris elanike esindaja. "Üldplaneeringu seisukohast on tegemist osaliselt väikeelamu maaga. See omakorda ei võimalda detailplaneeringuga Merivälja tee ja Puki tee kinnistuid liita. Sisuliselt tungiks planeeritav hoone elamute vahele," selgitas elanike esindaja.

Planeeringu lähteülesandes on seatud eesmärgiks säilitada olemasolev keskkond, millega kaupluse rajamine läheks vastuollu. Muuhulgas kasvaks Merivälja tee ja Mähe tee liiklustihendus, ent Mähe tee on nii kitsas, et juba praegu on kahel autol tegu, et üksteisest mööda mahtuda.

"Detailplaneering muudaks negatiivselt ümbritsevate kinnistute väärtust ning halvendaks kogu piirkonna elukeskkonna kvaliteeti, põhjustades ümbritsevatele elanikele täiendavat müra ja liikluskoormust. Kaubanduskeskus lõhuks Pirita ja Merivälja arhitektuurset tervikut ega sobi ajalooliselt välja kujunenud madala tihedusega pereelamute ning puhkepiirkonda," kõlavad Puki tee elanike etteheited.

Samuti peavad nad ohtlikuks võimalikku pretsedenti, et linnal lastaks väikeelamute alale ja osalt nende asemele kauplus rajada, seda enam, et piirkonnas puudub nende hinnangul täiendava poe järele vajadus - viimaste aastate jooksul on kauplusi nii Piritale kui ka Viimsisse üksjagu lisandunud, kuhu kohalikud enamasti ostude järele sõidavad.

Elanikud rõhutavad, et küsimus pole Maximas, vaid poes kui sellises - varem välja käidud Stockmanni näide kui sobiv alternatiiv kuuluvat vaid ühele elanikule, mille taga teised ei seisa.

"Tegemist ei ole võitlusega stiilis "võitlus mõistlikuma hinnaga poeketi vastu", missugust kuvandit Maxima luua üritab. Selline sildistamine ja vastandamine on väär, sest sooviks on vältida väikeelamute alale suure kauplusehoone rajamist. Tegemist on inimestega, kes on oma kodud rajanud rahulikku väikeeramute piirkonda ja seisavad oma õiguste eest. Nad peaksid sama võitlust ka siis, kui kauplust sooviks rajada mõni muu kaupluste kett," põhjendavad elanikud.

"Baltimaade kõige suurema ja varakama ettevõtte soov vahendeid valimata tungida oma huvide teostamiseks eramute vahele on mõjunud naabritele stressirohkelt juba pea kümme aastat. Maxima rahalised võimalused ei õigusta valimatult oma kasumiteenimise soovi elluviimist," on naabrid frustreeritud.

2012. aastal soovitasid elanikud linnaosal Maxima kinnistuga vahetuskaupa teha, ent selle asemel kolis linnaosavalitsus hoopis Pirita jõe ääres asuvasse hoonesse. Linnaosavalitsuse endises hoones seadis end sisse Rimi.

Maxima: peame dialoogi otse, mitte meedia vahendusel

Maxima avalike suhete juht Katja Ljubobratets ütles, et ei taha meedia vahendusel vaidluse detailidesse laskuda.

"Soovides, et rohkem kui kümme aastat kestnud menetlus päädiks selge asjatundliku otsusega, oleme pidanud ja peame ka edaspidi avatud dialoogi eelkõige asjaosalistega otse, mitte meedia vahendusel. Avalikkusega jagame heameelega langetatud otsuseid ja vastavaid selgitusi," teatas Ljubobratets. 

"Täna, mil piirkonna elanike huve esindavas kogus ja asutuses otsustusprotsess on alles käimas ning kaalul on, milline kauplus piirkonda sobiks, selgitaksime uuesti vaid oma üldist nägemust. Niipea, kui jõutakse otsusele, saame jagada vastavasisulist kommentaari," lisas Maxima esindaja.

Ljubobratets ütles, et nende meeskond tegutseb ka edaspidi selle nimel, et Merivälja elanikke teenindaks supermarket Maxima XX, mille planeering valmib avatud koostöös asjaosalistega ning mille kaupade ja teenuste valik arvestab piirkonna elanike ootustega.

"Arhitektuurne lahendus on valitud 2013. aastal läbi viidud arhitektuurivõistluse käigus. Oleme tänulikud kõigile, kes siiani ja ka edaspidi teevad kõik, et antud menetluse käigus võetakse vastu asjatundlikud otsused," kommenteeris jaeketi avalie suhete juht.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: