Soome president kohtus Sotšis Putiniga

{{1534903200000 | amCalendar}}
Foto: Sputnik/Scanpix

Soome president Sauli Niinistö kohtus kolmapäeval Sotšis Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Töövisiidi käigus vestlesid presidendid ajakohaste rahvusvaheliste ja kahepoolsete küsimuste teemadel.

Kohtumise ja töölõuna järel andsid riigipead ühise pressikonverentsi. (Yle otseblogi saab lugeda SIIN.)

Niinistöga koos sõitis Sotši ka välisminister Timo Soini.

Soome rahvusringhääling Yle on teinud ka pikema ülevaate sellest, kui sageli Niinistö on oma ametiajal kolleeg Putiniga kohtunud.

Näiteks oli Niinistö ka esimene Euroopa Liidu liikmesriigi juht, kes kohtus Putiniga pärast Krimmi okupeerimist. Nimelt läks Niinistö 2014. aasta augustis visiidile Venemaale, et pingelisel ajal Putiniga kokku saada.

Putin: Moskva toetab Arktika nõukogu tippkohtumise korraldamist

Vene president Vladimir Putin avaldas kolmapäeval kohtumisel Soome presidendi Sauli Niinistöga valmisolekut osaleda Arktika nõukogu tippkohtumisel, kui selline kohtumine peaks aset leidma.

"Teame teie mõttest korraldada Arktika nõukogu tippkohtumine. Oleme valmis seda arutama," ütles Putin Sotšis peetud kohtumisel. "Oleme valmis osalema selle töös." 

Arktika nõukogusse kuuluvad Soome, Venemaa, USA, Kanada, Norra, Taani, Rootsi ja Island.

Niinistö tänas Putinit kavatsuse eest osaleda nõukogu töös.

"Tänan teid valmisoleku eest osaleda arktilistes asjades, oleme sellest varemgi rääkinud," sõnas Soome president, nentides vaatepunktide kokkulangemist keskkonnaküsimustes.

"Selles suunas on meil head väljavaated arendada koostööd edaspidigi," ütles Niinistö.

Soome president tänas Vene ametivenda vene keeles Sotši-kutse eest. "Sotši ja päike on pea üks ja see sama, siia on meeldiv tulla," ütles ta.

Soome suursaadik Moskvas Mikko Hautale ütles varem ajalehele Kommersant, et tõenäoliselt kõneleb Niisistö Putiniga Põhjala muredest ja räägib algatusest korraldada Arktika nõukogu tippkohtumine.

Putin: Moskva toetab Soome lennuohutuse suurendamise ettepanekut

Venemaa toetab Soome algatust suurendada lennuohutust Läänemere kohal, märkis Putin.

"Me oleme valmis arutama seda meie NATO partneritega, kuid nad keelduvad sellest," sõnas Vene riigipea, nimetades seda mittekonstruktiivseks positsiooniks ja avaldades lootust, et see muutub.

Putin rõhutas ka, et läbirääkimistel Niinistöga väljendati ühist huvi Põhja-Euroopa julgeoleku ja stabiilsuse suurendamise vastu.

Putini väitel ei lähene Vene väed NATO riikide piiridele

Putin ütles, et erinevalt NATO riikidest ei vii Venemaa oma vägesid alliansi piiridele lähemale.

"Me ei vii oma sõjalisi kontingente kuhugi meie piiridest kaugele, NATO riikidele lähemale, kuigi NATO sõjaline taristu läheneb samal ajal meie piiridele," sõnas ta.

Vene presidendi sõnul on sõjaväelaste arv ja sõjatehnika kogus Vene piiride lähedal kasvanud ja viiakse läbi üha rohkem õppusi. "Suurt õppust kavandatakse siinsamas, meie lähedal, muuhulgas Balti piirkonnas," lausus Vene president. "Mõistagi peame me jälgima, mis on seal toimumas ja tugevdama meie taristut."

NATO on suurendanud kohalolekut oma idatiival pärast Venemaa Ukraina-vastase agressiooni algust 2014. aasta kevadel. Allianss rõhutab regulaarselt, et idatiiva tugevdamine on proportsionaalne ja mõeldud heidutama Moskva edasisi agressiooniakte.

NATO paigutas 2016. aasta Varssavi tippkohtumise otsuste alusel eelmisel aastal Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola umbes tuhandemehelised rahvusvahelised pataljonid. Eestis on pataljoni juhtriik Suurbritannia, Lätis Kanada, Leedus Saksamaa ja Poolas USA.

Putin: kohtumine Trumpiga oli positiivne ja kasulik

Putin nimetas juulikuist kohtumist USA riigipea Donald Trumpiga positiivseks ja kasulikuks. Ta lausus kohtumisel Niinistöga, et keegi ei lootnud lahendada kõiki erimeelsusi kahe tunniga.

Vene president sõnas, et USA Vene-vastased sanktsioonid on arutud ja kontraproduktiivsed.

Putin ja Trump kohtusid 16. juulil Helsingis.

Putin: Venemaa peab reageerima USA raketitõrjeosiste lähenemisele

Venemaa peab reageerima USA raketitõrjeelementide paigutamisele oma piiride lähistele, märkis Putin pressikonverentsil.

"Me peame reageerima asjaolule, et USA raketitõrjeelemendid ilmuvad meie piiride lähedale," sõnas ta.

"Need ei ole ainult raketitõrjesüsteemid, vaid neid on võimalik kasutada ka keskmaarakettide väljatulistamiseks," ütles Putin.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: