Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA ja Vene kindral kohtusid Soomes

{{1528442100000 | amCalendar}}
USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Joseph Dunford ja Venemaa kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov Soomes.
USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Joseph Dunford ja Venemaa kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov Soomes. Autor/allikas: twitter.com/thejointstaff

USA ja Venemaa relvajõudude juht kohtusid reedel Soomes, et vahetada mõtteid Ühendriikide ja Venemaa sõjaliste suhete, Süüria ja rahvusvahelise julgeolekuolukorra üle.

USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Joseph Dunford ja Venemaa kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov kohtusid Vantaas, riigile kuuluvas Königstedti mõisas.

Vene kaitseministeeriumi andmeil arutasid Gerassimov ja Dunford Euroopa julgeolekuküsimusi ja olukorda Süürias. Ministeerium kiitis kõneluste konstruktiivsust.

Staabiülemate ühendkomitee lühikeses avalduses on üksikasju täpsustamata öeldud, et USA ja Venemaa relvajõud on astunud samme operatiivjulgeoleku ja strateegilise stabiilsuse parandamiseks.

"Mõlemad liidrid tunnistasid vajadust hoida regulaarselt sidet, et vältida valearvestusi, edendada läbipaistvust ja vähendada konfliktide ohtu piirkondades, kus meie sõjaväelased tegutsevad üksteise vahetus läheduses," seisab Ühendriikide avalduses.

Ei Dunford ega Gerassimov meediaga ei suhelnud. "Vastavalt varasemale praktikale, leppisid kindralid kokku, et ei avalda oma vestluste üksikasju," lisati staabiülemate ühendkomitee avalduses.

Kindralite kokkusaamise korraldas USA ja Venemaa algatusel Soome kaitsevägi.

Soome võõrustas sarnast kohtumist samas paigas 2008. aastal.

Neljapäeval kohtus Dunford Soome kaitseväe ülema kindral Jarmo Lindbergiga, kes sai kokku ka Gerassimoviga.

Lisaks vestlesid USA ja Vene sõjaväejuht reede õhtul eraldi Soome presidendi Sauli Niinistöga.

"On tähtis ja positiivne, et seesugune dialoog aset leiab," märkis Niinistö kantselei. "Soome loob hea meelega tingimusi seda laadi kohtumisteks."

Pentagoni esindaja sõnul tänas Dunford Niinistöt Soome osaluse eest Afganistani ja Iraagi operatsioonides ning ütles end hindavat Soome ja USA sõjalist koostööd.

Aprillis kohtus NATO kõrgeim sõjaväelane, USA armeekindral Curtis Scaparrotti Gerassimoviga Aserbaidžaani pealinnas Bakuus. Tegemist oli esimese taolise kokkusaamisega sestsaadik, kui suhted Moskva ja alliansi vahel Ukraina 2014. aasta sündmuste tõttu olid langenud rängimasse kriisi pärast külma sõda.

Kohtumised ei kõnele siiski sõjalise koostöö kasvust riikide vahel. USA kaitseministeerium on märkinud, et Venemaa tegevus Gruusias ja Ukrainas teeb sõjalise koostöö võimatuks.

Soome poliitiline juhtkond on olnud napisõnaline põhjendama, miks USA ja Vene relvajõudude juhid just Soomes kokku said.

"Ehk oskavad soomlased seesuguseid kohtumisi korraldada ja nendeks tingimusi luua," ütles kaitseminister Jussi Niinistö, meenutades, et Soomel on pikk kohtumiste korraldamise traditsioon juba külma sõja päevilt.

Venemaa ja USA osalevad Süüria konfliktis vastaspooltel ning Niinistö sõnul on vaja koordineerimist, et midagi tõsisemat nende vahel ei juhtuks.

Välisminister Timo Soini sõnul aga näitab Dunfordi ja Gerassimovi kohtumine nii USA kui Venemaa usaldust Soome suhtes.

"On väga hea, et isegi sellises pingestunud rahvusvahelises olukorras peavad Ühendriigid ja Venemaa dialoogi. Soomele on loomuomane selliseid arutelusid korraldada ja neile kaasa aidata," lisas Soini.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: