Putin Helsingis: soovime taastada täiemahulised suhted Euroopa Liiduga

{{1566370860000 | amCalendar}}

Venemaa president Vladimir Putin külastas kolmapäeval Helsingit, kus kohtus oma Soome kolleegi Sauli Niinistöga. Putin ütles pressikonverentsil, et soovib taastada suhted Euroopa Liiduga täies mahus.

Putin avaldas kohtumisel soovi taastada Euroopa Liiduga suhted täies mahus. Kohtumisel arutati nii kahepoolseid suhteid kui rahvusvahelisi küsimusi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kõneluste algul pöördus Putin Niinistö poole eesnimepidi ja tänas teda kutse eest. Ta avaldas lootust, et läbirääkimistel on võimalik arutada nii kahepoolseid kui rahvusvahelisi teemasid.

"Meie traditsioonilised suhted Soomega arenevad endiselt positiivselt kõigis valdkondades ning me oleme nende suhete olukorraga väga rahul," lausus Putin tõlgi vahendusel Niinistöle.

Pressikonverentsil kõlas Soome poolelt küsimus, miks ei järgi Euroopa Nõukogu paika pandud inimõigusnorme vihjates hiljutistele meeleavaldustele Moskvas.

Putin vastas, et Venemaa austab inimeste ja kodanike õigusi, lisades, et sarnaseid proteste leiab aset ka mujal maailmas ja Euroopas. Näiteks tõi ta kollavestide meeleavaldused Pariisis.

Soome president Sauli Niinistö nimetas varem äärmiselt tähtsaks Venemaa naasmist Euroopa Nõukokku, pidades vajalikuks, et Moskva on hõlmatud Euroopa inimõigusreeglistikuga.

Putin tõdes meeleavalduste küsimusele vastates, et Venemaa ei ole Euroopa Nõukokku pürginud ning on valmis lahkuma, kui seda sinna ei taheta. See oleks Putini sõnul siiski ebasoovitav.

"Kui meid ei soovita selles organisatsioonis näha, siis me oleme valmis lahkuma. Kuid seal puhul kaotavad inimesed, kelle pärast te mures olete võimaluse pöörduda Euroopa inimõigustekohtu poole," sõnas Putin.

Putin ja Niinistö rääkisid ka gaasijuhtme Nord Stream kaks rajamisest. Putini sõnul ei sõltu ehitus ainult Venemaast, vaid Euroopa Liidu partneritest.

"Ameeriklased veensid eurooplasi paigutama enda juurde ameeriklaste sõjalise tööstuskompleksi, ehkki neil on selles valdkonnas olemas oma võimekused. Kui nad nüüd veenavad eurooplasi ostma ka gaasi kõrgendatud hindadega, siis on see eurooplaste enda valik. Järgmine samm oleks subsideerida riigi rahast konkurentsivõimetut toodangut Euroopa turul. Teoreetiliselt võib seda kõike ette kujutada. Tegelikkuses on Euroopa huvitatud Euroopa gaasist. Ma arvan, et see projekt saab tõeks," kommenteeris Putin.

Sauli Niinistö lisas omalt poolt, et Soome ja ilmselt ka Rootsi seisukohast hinnatakse seda projekti rahvusvahelise õiguse pinnalt ja vaadatakse, kas see on kooskõlas keskkonnanõuetega. "Otsus tehakse sellest lähtuvalt. Soomel ei ole kellelegi mingeid nõudmisi," ütles Niinistö.

Algselt pidi Putini lennuk saabuma Helsingisse kell 14.30, kuid Venemaa riigipea jäi hiljaks ning tema lennuk maandus Helsingis alles kella 16.30 paiku.

Pärast kohtumist presidendipalees toimus ühine pressikonverents ning seejärel suunduti ühisele lõunasöögile Suomenlinnas.

Putin on Niinistöga sageli kohtunud ning ka Soomes on Venemaa president viibinud korduvalt. Viimati kohtusid Putin ja Niinistö aprillis Peterburis seoses Arktika Nõukoguga. Soomet külastas Putin viimati 2018. aasta juulis.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Aleksander Krjukov, Erle Loonurm

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: