Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Aluksnes: Lätis kasvab huvi vabatahtlikuna riigikaitsesse panustamise vastu

Aluksne jalaväekoolis andsid sõdurivande esimese vabatahtliku reservväelaste kursuse lõpetajad. Kaitseministeerium töötab aga välja üldist, kogu riiki hõlmavat kaitsesüsteemi, milles on oma osa kõigil Läti elanikel.

Need 38 inimest, kes vabatahtlikuna reservväelaste kursusele läksid ja nüüd neljanädalase õppe järel sõdurivande andsid, õpivad või töötavad erinevail elualadel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Et Lätis on järjest enam neid, kes soovivad oma panuse anda Läti kaitsejõududesse otse, mitte Maakaitse kaudu, lõi parlament selleks ka võimaluse.

"Kuigi Läti on valinud professionaalse armee ja mitte kohaliku ajateenistuse, on ühiskonnas tekkinud huvi või surve ikkagi vabatahtlikuna midagi oma armee heaks ja riigi kaitseks teha," ütles ERR-i korrespondent Ragnar Kond.

Vabatahtlikud läbisid nelja nädalaga jalaväelase õppe, harjutasid laskmist ja lahinguoskusi, õppisid orienteeruma ja andma esmaabi. Veel üks nädal osaletakse jalaväebrigaadi koosseisus suurõppustel Namejs.

"Kui peaks tekkima kriisiolukord, suudame me kuidagi aidata ja lahendamisel kaasa lüüa," ütles kursusel osalev majandustudeng Kristaps Skuja.

"Läti kaitsejõud soovivad väga, et meil oleksid inimesed, kel on oskused ja kes saaksid X-tunnil vajadusel aidata," sõnas kursusel osalev logistik Irbe Šmidte.

Mõne aasta eest seimis heaks kiidetud kontseptsiooni järgi peaks Lätil rahuajal olema 3000 reservväelast, kuid neid on juba praegu kaks korda rohkem.

"Meil on 8000 reservväelastest. Meie jaoks on oluline kutsuda neid regulaarselt õppustele, et testida nende oskusi," ütles Läti kaitsejõudude komandör kindralleitnant Leonids Kalninš.

Läti kaitseministeerium soovib aga suurendada igaühe rolli riigi- ehk täpsemalt iseenda ja oma pere kaitses, leides, et ainult sõjaväest ei piisa. Arutelud, kas loodav süsteem hõlmab ka varjendite ehitamist, seisavad veel ees.

"Praegu on selline süsteem maailmas vaid neljas riigis - Iisraelis, Šveitsis, Singapuris ja Soomes, selle loomisest mõeldakse aktiivselt ka Gruusias. Ka meie soovime selles suunas liikuda. Näeme, et on väga õige, kui inimesed on teadlikud ja mõistvad. Jutt pole ainult sõjalisest ohust, vaid mistahes riigis tekkivast kriisist ja selle ületamisest," ütles Läti kaitseminister Raimonds Bergmanis.

Elu võib tuua kõike, ütleb kaitseminister kohustusliku ajateenistuse kohta, kuid praegu lätlased seda siiski luua ei plaani.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: