Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hanschmidt: 2017 ja 2018 on suurepärased aastad investeeringuist väljumiseks

Ain Hanschmidt.
Ain Hanschmidt. Autor/allikas: ERR

Mullune ja tänavune aasta on suurepärased aastad investeeringutest väljaminekuks, sest pärast järgmist aastat on juba müük raskem ning tasub jälle investeerida ja osta, ütles suurärimees Ain Hanschmidt, kommenteerides Pirita TOP-i hotelli müüki.

Hanschmidt rääkis Äripäeva raadiole antud intervjuus, et kui tahta midagi müüa, tasub seda teha praegu ja veel ka järgmisel aastal.

"Äris ongi niimoodi, et tuleb asju osta ja müüa, investeerida ja hiljem ka exit (väljumine - toim) teha. Kuna meil on Baltikumis viis hotelli - neli Tallinnas ja üks Riias - ja väga paljud hotelliketid on käinud meiega rääkimas ja tahtnud kogu ketti korraga ära osta, siis me lihtsalt proovisime koos investeerimispank Catellaga, et paneme neid hotelle ühekaupa müüki," selgitas ta.

Ärimees lisas, et kuna Tallink on nende põhiline hotellioperaator ja oli huvitatud rohkem kesklinnas hotellide omamisest, siis paar aastat tagasi pandi Top Spa Kinnisvara müüki ning nüüd leitigi uus omanik.

"Olen öelnud, et 2017 ja 2018 on suurepärased aastad asjade müügiks või investeeringutest väljaminekuks," lausus Hanschmidt. "Tulevikus on juba raskem müüa, siis tuleb jälle investeerida ja osta. Ja see ongi see mõte, et turgu tunnetada, et on võimalik ka midagi müüa. Elu näitab, et igal asjal on oma ostja olemas."

Rääkides Tallinkist, ütles ta, et Infortar on oma osalust seal suurendanud ja peab Tallinki heaks ettevõtteks. Hoolimata eelmisel aastal levinud kuulujuttudest, et Infortar tahab Tallinki müüa, siis Hanschmidti sõnul on kõikvõimalikest registritest näha, et tänavu suvel on nad aktsiaid hoopis juurde ostnud.

Gaasitarbimise langus on peatunud

Infortari teise suure investeeringu, Eesti Gaasi kohta märkis Hanschmidt, et on rahul, et gaasitarbimine on Eestis peatunud ega ole enam langustrendis, vaid on isegi natuke tõusule pööranud.

"Püüame siin leida võimalusi, kuidas LNG äri suurendada, et Eesti Gaasile leida kohta niinimetatud rahvusvahelises tööjaotuses," lausus ta.

Kinnisvaraäris on praegu Infortaril käsil uue peakontori ehitamine Eesti Gaasile ning lisaks vaadatakse võimalusi Tallinna kesklinna uutesse hotelliprojektidesse investeerimiseks.

Praegu kasvab majandus kiiresti, kuid Hanschmidti sõnul on see mingil määral ka ohtlik, sest see uinutab. "Kui vaadata minevikku, siis halvad otsused tehakse alati headel aegadel. Kui kõik läheb hästi, hakkab tähelepanu hajuma ja lähed mugavaks," põhjendas ta.

Hanschmidt ei pea OEG börsilt lahkumise vaidlustamist õigeks

Kommenteerides Olympic Entertainment Groupi börsilt väljaviimist ja vähemusaktsionäridele kuuluvate aktsiate ülevõtmisest, millega osa väikeaktsionäre rahul pole, ütles Hanschmidt, et kui kõik on reeglite järgi tehtud, on kõik korras. Reeglid on sellised, et üle 90-protsendilise osaluse puhul on kõik kohustatud müüma.

"Ja kui kohtunikud hakkavad seda oma suva järgi tõlgendama, siis jälle ei julge välisinvestorid Eestisse tulla, sest sul on reeglid paika pandud, sa täidad neid ja siis mingi väikeinvestorite grupp hakkab lihtsalt vaidlema või kiusama ja öeldakse, et sa pead nii ja nii palju rohkem maksma või midagi taolist," sõnas ta.

"Arvan, et see on täitsa tavaline protsess, et firmasid viiakse börsile, tuuakse ära, viiakse uuesti. See elavdab tegelikult majandust. Aga kui kõik sellised ajsjad käivad hullude kohtukeissidega aastakümneid ja lõpuks otsustab keegi kohtunik ainuisikuliselt, mis on õige ja mis ei ole, kui reeglid on paika pandud, siis selliste asjade kogu aeg vaidlustamine ja seismapanek on halb," lisas suurärimees.

Oma järgmise suurema investeeringuga lubas ta välja tulla oktoobri alguses ning tegu on Hanschmidti sõnul tõsise ja kõrgtehnoloogilise asjaga.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: