Urmas Viilma | Maailmakoristuspäeval parandagem meelt ja puhastagem südant

Arvamusfestivali 1. päev
Arvamusfestivali 1. päev Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Me kõik teame, mida tähendab puhas südametunnistus. See on seisund, mil me mitte ainult ei tea, vaid tunneme, et me ei ole teinud midagi, mis oleks kohatu, väär, seaduse või südametunnistuse vastane. Inimesed, kes on harjunud andeks paluma ja ka ise andestama, teavad, et ka südametunnistust on võimalik puhastada.

Maailmakoristuspäevaga seoses kutsun lisaks prügile ja mustusele meie nähtavas maailmas, märkamas ka seda prügi, mis asub meie südames ja hinges – teiste eest varjatud maailmas.

Piisab, et loen veerand tundi päevauudiseid, kui saan terve nimekirja asju, mille pärast erinevatel inimestel on põhjust südametunnistusepiinu tunda. Keegi sõitis purjus peaga; keegi vägivallatses oma pereliikmete kallal; keegi kasutas vägivalda tänaval, koolis, tööpaigas; keegi arvas, et tema ametist, rahakoti suurusest, positsioonist lähtuvalt võis ta toimida korruptiivselt; keegi tassis oma prügi metsa alla; keegi vägivallatses verbaalselt kodus, avalikus kohas, teleriekraanil või isegi riigikogu puldis; keegi kasutas ära oma jõudu ja positsiooni ning teiste usaldust selleks, et oma vajadusi või ihasid vägivaldselt rahuldada; keegi võttis või peab endale selle, mis talle ei kuulu; keegi peab ennast paremaks kui teised ja ei jäta seda kõigile meelde tuletamata; keegi kasutab teisi enda huvides ära; keegi on südametu iseenda, ligimese, loodu ja Looja vastu.  

Ma ei arva, et mul oleks õigust näpuga näidata – ma ütlen MINA KA! Ka mina vajan täna, ja mitte ainult täna, maailmakoristuspäeval, vaid iga päev puhast keskkonda, sealhulgas  puhast õhku, vett ja südametunnistust.

Ma tean, mida kristlased selleks teevad, et puhastada oma südant, et saada oma eksimused ja patud andeks. Nad pihivad ja tunnistavad oma patud, kahetsevad neid, paluvad need andeks, hüvitavad tehtu ja parandavad meelt. Seejärel võivad nad loota oma usus Kristuse armule, mis puhastab südametunnistuse ja annab südamerahu. Reeglina ei toimu seeilma palve ja armulauata.

Kuidas võiks puhastada maailma seda osa, mis jääb tema südamesse inimene, kes Jumalat ei tunnista? Ta võiks teha sedasama, mida kristlased – analüüsida ennast, tunnistada oma eksimusi, mitte teha enam seda, mis on ebaõige, lõhub, toob vaenu, rikub, purustab, valutab, alandab, määrib... Paluge üksteiselt andeks! Andke üksteisele andeks! Muutke oma olevikku nõnda, et tulevik oleks parem. Kõigil, mitte ainult teil.

Koristagem üheskoos nii nähtavat kui nähtamatut maailma. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: