Maailmakoristusega on liitunud juba 142 riiki ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1536996180000 | amCalendar}}
Foto: World Cleanup Day

Eesti aja järgi kell 14 seisuga on Maailmakoristusega liitunud juba 142 riiki ja vähemalt 17,2 miljonit vabatahtlikku üle maailma.

Kell 16 liitusid Maailmakoristusega muu hulgas Brasiilia, Argentiina ja Uruguai. Kell 17 alustavad Kanada, Haiti, Puerto Rico, Paraguay jt. 17 riiki on koristustalgutega alles alustamas.

Samal ajal kui 92 riigis vabatahtlikud parasjagu koristavad, on 30 riiki juba oma talgud lõpetanud – teiste seas Afganistan, Austraalia, Bangladesh, Hiina, Fidži, Indoneesia, India, Jaapan, Kambodža, Malaisia, Nepal, Uus-Meremaa, Singapur, Tai, Vietnam jne. 

Täpse koristusaktsioonis osalenute arvu tuvastavad Tallinna Ülikoolis asuva staabi ligi 350 töötajat, kes vahetustega helistavad läbi riikide talgujuhte.

Praeguseks on esialgsed andmed olemas 45 riigi kohta, kus osales kokku vähemalt 16,8 miljonit inimest. Paljudest riikidest ei ole andmed veel laekunud ning 20 riiki alles alustavad koristustalgutega.  

Maailmakoristus algas Eesti aja järgi 14. septembril tund enne südaööd Vaikses ookeani Fidži ja Vanuatu saartelt. Kell üks öösel liitus aktsiooniga Uus-Meremaa, kus esialgse hinnangu järgi tuli Aucklandis, Wellingtonis ja mujal prügi koristama umbes 50 000 inimest.

Just Uus-Meremaalt otse sündmuste keerisest juhatas Maalimakoristuse globaalse teleülekande sisse "Pealtnägija" vedur Mihkel Kärmas, kes seejärel võttis kohe ette maratonreisi teisele poole maakera, et telesaate ja koristusaktsiooni lõpuks jõuda Hawaii saarele, kus pannakse koristuspäevale pidulik punkt pühapäeva esimestel tundidel.

Koristusaktsioonil hoitakse silma peal Tallinna Ülikooli fuajeesse koondatud staabist. Umbes 300 vabatahtlikku koguvad juhtimiskeskuses jooksvalt infot kõikidest koristamisaktsiooniga liitunud riikidest ning on nõu ja jõuga abiks meeskondadele üle maailma.

Maailmakoristuse 24h kestev teleülekanne on jälgitav internetis worldcleanupday.org ja uudisteportaalis ERR.ee, aga ka World Cleanup Day Facebookis ja YouTube's. Saatejuhtideks on Colm Flynn Iirimaalt ja Zihlo Ndlovu Zimbabwest.

Eestis algas koristusaktsioon laupäeva hommikul kell 10. Samal ajal startis ka ETV eriprogramm, kus saatejuhi Kristo Eliase eestvedamisel toimuvad muuhulgas igal täistunnil lülitused erinevatesse maailma paikadesse.

Kell 12 alustas eriprogramm Vikerraadios, kus erinevate saatejuhtide vedamisel hoitakse Maailmakoristusel ja keskkonnateemadel silma peal kuni järgmise hommikuni välja.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: