Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Psühholoogid ja logopeedid tahavad tasu sidumist arstide palgaga

{{1537416840000 | amCalendar}}
Foto: Küllike Rooväli/Postimees/Scanpix

Tervishoiuasutuste psühholoogid, kliinilised psühholoogid ja logopeedid soovivad, et nende palgatingimused määrataks kindlaks sarnaselt arstide, õdede ja hooldajatega. Praegu pole nende erialade spetsialistid kollektiivlepinguga kaitstud, palgatõus on juhuslik ja sõltub tööandja võimalustest.

Tallinna lastehaigla, mille ühes tiivas tegutseb laste vaimse tervise keskus, ei kujuta oma igapäevast tööd psühholoogide panuseta ettegi. Kuigi ka nende osutavat teenust rahastab haigekassa, ei kuulu kliinilised psühholoogid ega logopeedid tervishoiu erispetsialistide hulka, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"On tekkinud selline kummaline olukord, et tervishoiuteenuste osutajad ei ole kaetud kollektiivlepinguga, mis meie seisukohast oleks õiglane ja ootuspärane. Meie oleme huvitatud sellest, et kliiniliste psühholoogide ja logopeedide miinimupalk seotaks üldarsti palgaga kollektiivleppes ja see võiks olla vähemalt 90 protsenti üldarsti miinimumtunnitasust," selgitas Tallinna lastehaigla kliiniline psühholoog Triinu Tänavsuu.

Sama meelt on ka tööandja ehk Tallinna lastehaigla. Haigla juht Katrin Luts selgitas, et püshholoogide ja logopeedide palga sidumine arsti palgaga teeks palgaläbirääkimised haiglas lihtsamaks.

Viimastel aastatel on olnud selline olukord, kus haigekassa rahastatavas teenuses on tõusnud küll arstide, õdede ja hooldajate palgakomponent, ent näiteks kliiniliste psühholoogide palgakomponent mitte.

"Tööandja seisukohalt poleks nendel erialadel üldse alust palka tõsta. Konkeetselt lastehaiglas me oleme püüdnud neid sellel lainel kaasas hoida, aga see muutub üha raskemaks," ütles Luts.

Kliinilised psühholoogid asutasid kolmapäeval oma õiguste kaitseks kutseliidu, millega on liitunud 158 kutsega spetsialistist juba ligi 100 inimest. Logopeede töötab Eesti tervishoiusüsteemis 82.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: