Niinistö kutsus USA-d üles naasma Euroopa liitlaseks

Soome president Sauli Niinistö.
Soome president Sauli Niinistö. Autor/allikas: twitter.com/TPKanslia

ÜRO peaassambleel osalenud Soome president Sauli Niinistö pidas neljapäeval kõne ka mõttekoja Brookings Institution üritusel. Muuhulgas avaldas ta arvamust, et USA peaks naasma Euroopa liitlaseks ning et tugevam Euroopa tähendab ka tugevamat NATO-t.

Niinistö rõhutas, et tugevam Euroopa on nii eurooplaste kui ka ameeriklaste huvides, vahendas Yle.

"Tugevam Euroopa tähendab tugevamat NATO-t. Ja tugevam Euroopa on USA jaoks kasulikum partner," selgitas ta.

Niinistö sõnul on ta teadlik sellest, et USA administratsioonis pole eriti hästi suhtutud Euroopa kaitsekoostöö aktiviseerumisse. President aga rõhutas, et Euroopa kaitsekoostöö eesmärgiks pole kuidagi NATO-t õõnestada.

Soome presidendi sõnul ühendavad Euroopat ja USA-d ühised konkurendid nagu Hiina ja Venemaa. Nimetatud konkurendid on üritanud ka saavutada Euroopa soosingut nähes, et liitlassuhe USA-ga ei ole enam nii tihe ning erimeelsused on omavahelisi suhteid häirimas.

"Washington ei ole viimasel ajal päris samal tasemel huvi Euroopa suhtes üles näidanud," nentis Niinistö.

"Tugevama positsiooni loovutamine Euroopas oma peamistele konkurentidele ei saa olla USA huvides. Tugevam ja ühtne Euroopa on paremini varustatud end seisukohti nende konkurentide eest kaitsma," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: