Macroni Soome-visiidi keskmes on kaitsekoostöö

{{1535609100000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni riigivisiit Soomes jätkub neljapäeval ametlike nõupidamistega.

Hommikul kohtus Macron Soome riigipea Sauli Niinistöga, kellega anti ka ühine pressikonverents kella 10.45 ajal. (Otseülekannet ja otseblogi oli võimalik jälgida Yle veebilehel.)

Õhtupoolikul saab Prantsuse president aga kokku peaminister Juha Sipiläga. (Seda kohtumist saab otseülekandes jälgida SIIN.)

Pressikonverentsil räägiti peamiselt kaitsepoliitikast

Macron alustas pressikonverentsi tõdemusega, et eelmine kord käis Prantsusmaa president Soomes 19 aastat. Samas oli Prantsusmaa koos Rootsiga esimene riik, kes omal ajal tunnustas Soome iseseisvust.

Prantsusmaa president märkis, et kahel riigil on sarnane arusaam geopoliitilistest riskidest ja sellest, et vaja on Euroopa ühist kaitsmist, koostööd ja üksteisele lähenemist.

"Me oleme rahul, et Soome tuleb kaasa interventsioonialgatusega. Soovime luua eurooplastele ühist strateegilist kultuuri. Soovime, et Soome ja Prantsusmaa võiksid jagada oma nägemust. Soovime ka Rootsi ja Norra liitumist. On oluline, et ühise riigikaitse hankeid tugevdataks," rääkis Macron.

"Loodame, et jõuame üha kaugemale ühises solidaarsuses Euroopa kaitsmise vallas," lisas ta.

Macron rõhutas, et Euroopas ei ole tegu mingite NATO-vastaste kavatsustega. "Need kaks asja toetavad teineteist," sõnas ta.

"Euroopale on vaja strateegilist kaitseautonoomiat. Meil tuleb uuesti mõelda läbi ka meie suhe venemaaga. Euroopa vajab ka laiemat väärtuste Euroopat. Tuleb võtta arvesse ka meie regiooni piiridel asuvad piirkonnad, millel on meiega samuti ühine ajalugu," rääkis Prantsuse riigipea.

Niinistö rääkis samuti ühisest EL-i julgeolekupoliitilisest algatusest.

"Varem oli meil arusaam, et meie ümber on turvalisuse ring. Suhted Venemaaga, Türgi EL-i pürgimused, demokraatliku arengu edendamine Põhja-Aafrikas. Nüüd see ruum on katki läinud. Macron soovib seda uuesti üles ehitada ning me toetame seda," lausus Soome president.

Niinistö teatas, et Soome liitub Prantsusmaa kaitsevalmiduse algatusega. Macroni algatus näeb ette Euroopa Liidu riikide sõjalise võimekuse tugevdamist, et kiirendada nende enda vägede mobiliseerimist kriisidele reageerimisel. Alaguse eesmärk on tõhustada Euroopa kaitsealast koostööd ja võimekust vajadusel ennast ise aidata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Algatusega on liitunud üheksa Euroopa Liidu ja NATO riiki: lisaks Prantsusmaale Eesti, Saksamaa, Belgia, Suurbritannia, Taani, Holland, Hispaania ja Portugal.

Soome president kiitis kõnelusi Macroniga, rõhutades, et on seesugust arutelu oodanud kümmekond aastat.

Yle eksperdid samas nentisid, et presidendid ühisest kaitsepoliitilisest algatusest väga detailselt ei rääkinud. Samuti ei räägitud pressikonverentsil eriti majandusest, kuid sellel teemal vestleb Macron pigem hiljem Sipiläga.

TAUST

Vestlusteemadeks on nii kaitse- ja julgeolekupoliitika, suhted Venemaa ja USA-ga, Arktikat puudutavad teemad ning kliimasoojenemine.

Niinistö ütles juba kolmapäeval, et nii Soome kui ka Prantsusmaa kuuluvad nende riikide hulka, kes soovivad Euroopa kaitsepoliitikat ulatuslikult tugevdada.

Samuti leidis Niinistö, et selles arengus on oluline koht ka Macroni ideel Euroopa võimekuses ühiselt kriisidesse sekkuda.

"Selle kõrval on ka loomulik, et tugevdada kahepoolset kaitsekoostööd," lisas Soome president.

Macron peab oluliseks Euroopa iseseisva kaitsevõime tugevdamist, et mitte enam nii palju ainult USA-st sõltuda, ning NATO-sse mittekuuluv ja tugevat iseseisvat kaitsevõimet omav EL-i liikmesriik on seetõttu loogiline vestluspartner.

Soome on viimastel aastatel üritanud aga koostööd NATO-ga tihendada ning erilist tähelepanu on pälvinud Helsingi eraldi kaitsekoostöölepped, mis on praeguseks sõlmitud näiteks USA, Suurbritannia ja Saksamaaga. Nüüd on sarnane lepe kavas ka Prantsusmaaga, nagu kinnitasid eelmisel nädalal Helsingis kohtunud kaitseministrid Florence Parly ja Jussi Niinistö.

Sipiläga kohtudes on kindlasti teemadeks ka eurotsooni küsimused ja migratsioon.

Tugevalt Euroopa Liidu meelne Macron, kes on käinud liidu reformimiseks välja rohkelt ideid, peab analüütikute hinnangul Soomet kindlasti positiivseks näiteks ja samuti EL-i koostööd toetavaks liikmesriigiks.

Prantsusmaa presidendiga koos on Soomes ka tema abikaasa Brigitte Macron, kes külastab koos Soome presidendiproua Jenni Haukioga Meilahti lastehaiglat ja Suomenlinna kindlust.

Macronid saabusid Helsingisse kolmapäeva õhtul.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: