Rene Kundla: omavalitsjuhte erasektor ei ahvatle

Eestis on nüüd varasema 213 omavalitsuse asemel 79.
Eestis on nüüd varasema 213 omavalitsuse asemel 79. Autor/allikas: ERR

Kui üks haldusreformi eesmärke oli see, et omavalitsuste vähenemine toob endiste omavalitsusjuhtide näol erasektorisse juurde kompetentseid inimesi, siis vähemalt Ida-Virumaal see nii läinud ei ole. Lisaks on haldusreformi järel kerkinud juhtide palgad ka omavalitsustes, mis jäid haldusreformist puutumata.

Ida-Virumaal on enamik endisi omavalitsusjuhte ka pärast liitumisi omavalitsuste palgal. Heaks näiteks on üks Eesti suuremaid omavalitsusi Alutaguse, mille moodustasid viis valda. Kõigi viie endise valla juhid said endale ametikoha ka uues omavalitsuses. Mäetaguse vallavanem Tauno Võhmar sai vallavanemaks. Oma meeskonda ehk vallavalitsusse valis ta muu hulgas majanduse eest vastutama Illuka vallavanema Oleg Kuznetsovi, kolmanda sektori ja turismi eest vastutab Tudulinna vallavanem Andrus Toss ning Alajõe vallavanema kohusetäitja Taavi Vogt kureerib Alajõe piirkonda ka uues vallas.

Iisaku endisest vallavanemast Raivo Raabist sai volikogu esimees, kes küll palka ei saa, kuid talle makstakse Alutaguse volikogu juhtimise eest hüvitist ja autokompensatsiooni kokku üle 2000 euro ehk rohkem kui poolteist Eesti keskmist palka.

Seda, et omavalitsusjuhi leib on magus, on näha näiteks ka Lüganusel, kus võim on käinud käest kätte ning valimistejärgsel aastal on vallavanem saanud olla nii endine Lüganuse vallavanem Viktor Rauam kui ka endine Sonda vallavanem Andrea Eiche, kes juhib väikese umbusalduspausi järel taas Lüganuse suurvalda.

Mõned endised Ida-Virumaa vallavanemad ei tööta küll enam vallavalitsuses, kuid nende tööandjateks on ikka avalik sektor. Näiteks viimane Vaivara vallavanem Veikko Luhalaid saab nüüd lisaks Narva-Jõesuu linnavolikogu juhtimisele tasu ka Ida-Virumaa omavalitsuste liidu tegevjuhina. Viimane Kohtla vallavanem Etti Kagarov juhib Eesti kaevandusmuuseumi, mis kuulub Toila vallale.

Haldusreform oli osa riigireformist, mille käigus likvideeriti teatavasti maavalitsused. Ida-Virumaal tähendas see seda, et Eve East liikus maavanema kohusetäitjast Toila vallavanemaks ehk ei saanud ka tema näol erasektor oodatud kompetentset täiendust.

Juhtimiskulud loodetavasti vähenesid

Päris huviga tasub oodata haldusreformi juhtimiskulude analüüsi, sest vähemalt Ida-Virumaal tõi haldusreform kaasa omavalitsusjuhtide palgaralli. Algas see sellest, kui Alutaguse vallavanem Tauno Võhmar teatas, et tema uues ametis alla 3600eurose palgaga ei lepi. Seejärel kergitati palka ka ümbruskonna omavalitsustes.

Täpselt sama suur palk ehk 3600 eurot määrati ka liitumisest puutumata jäänud Jõhvi vallavanemale Martin Repinskile. Kusjuures Jõhvis tõusis abivallavanemategi palk suuremaks, kui enne oli vallavanemal. Ja tagatipuks on abivallavanemaid Jõhvis varasemast rohkem ehk kogu protsess jättis mulje, nagu oleks vähemvõimekad võetud tööle suurema palgaga.

Kurioossena tõsteti koguni kolmandiku võrra ehk 4000 euroni nii Kohtla-Järve linnapea Ljudmila Jantšenko kui volikogu esimehe Riina Ivanova palka. Kohtla-Järve jäi aga teatavasti pärast haldusreformi hoopis varasemast väiksemaks.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected] Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: