Lüganuse vallavolinikud toetasid uue põlevkivikaevanduse rajamist

Foto: Rene Kundla/ERR

Ida-Virumaa Lüganuse vallavolikogu toetas valla territooriumile kavandatava Eesti Energia uue põlevkivikaevanduse rajamist.

Otsuse poolt hääletas 12 volikogu liiget, kuus oli vastu, üks saadik jäi erapooletuks.

Vallakodanikud loodavad, et arendajaks olev Eesti Energia täidab enne Uus-Kiviõli kaevanduse tegemist lubadused, mida nad on andnud praeguseks suletud Aidu põlevkivikarjääri kohta.

Lüganuse valla elanikud kardavad, et Eesti Energiaga suheldes jäävad suurfirma jaoks tavalise elaniku mured väikeseks. Plaanitava Uus-Kiviõli kaevanduse lähistel elav Inno Naur sõnul on sellised kogemused vallakodanikel samuti Lüganuse valla territooriumil asunud Aidu karjääriga, mis suleti kuus aastat tagasi. Aidu karjäär tegutses piltlikult öeldes Uus-Kiviõli kaevandusest teisel pool sõiduteed.

Lüganuse vallavolikogu esimees Risto Lindeberg kinnitas, et Eesti Energia on lubanud suletud Aidu karjääriga seotud kohustused elanike ja valla ees täita.

Lüganuse volikogul on täna lisaks positiivse või negatiivse arvamuse avaldamisele võimalik paluda vastuse andmise pikendamist. Sellega ei pruugi kaevandamise luba menetlev keskkonnaamet nõustuda, sest valla seisukohta küsiti juba eelmise aasta detsembris. Vallajuhina tõdes Risto Lindeberg, et vastuse andmisega viivitamiseks on mitu põhjust, sealhulgas vahepeal Lüganusel toimunud võimuvahetused. Nii jäi ka rahvakoosoleku kokkukutsumine viimasele minutile. See toimus alles kaks päeva enne tänast volikogu istungit ja seal osales ligemale sada inimest. Volikogu esimees Risto Lindeberg rahva meelsusest ja vastuse viibimise põhjustest.

Plaanide kohaselt võiks Eesti suuruselt teine põlevkivikaevandus tööle hakata 2025. aastal ning seal saaks tööd ligikaudu seitsesada inimest. Kaevandamisluba on Eesti Energia tütarettevõte Enefit Kaevandused taotlenud 30 aastaks. Uus-Kiviõlis plaanitakse kaevandada kuni 6 miljonit tonni põlevkivi aastas. Võrdluseks niipalju, et eelmisel aastal kaevandati Eestis põlevkivi kokku 15,6 miljonit tonni.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: