Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Kabulis I Luik kohtus NATO missioonil teenivate Eesti sõduritega

Kaitseminister Jüri Luik kohtus Kabulis NATO missiooni "Kindel toetus" juhtide ning Afganistani presidendi Mohammad Ashraf Ghaniga, et mõista paremini olukorda, milles teenivad Eesti sõdurid. NATO missiooni ridades tegutseb praegu Afganistanis 37 eestlast.

NATO sõjaväebaasis Kabulis näeb betooni, lendavat tolmu, laigulisi mehi ja naisi. Ka kasse, kellel olevat samuti oma kindel roll missioonil: püüda hiiri, skorpione ja madusid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Neli aastat tagasi, pärast NATO sõjalise operatsiooni lõppu loodi Afganistanis uus alliansi missioon nimega "Kindel toetus", mis tegeleb väljaõppe ja julgestusteenistusega. Lahinguoperatsioonides ei osaleta. Oma riigi kaitsmine on antud Afganistani armee kätte, mida sõjaliselt toetab vajadusel USA eraldiseisev missioon.

Eestlasi on praegu Kabulis 32 ning kaitseminister Luige Afganistani visiidi peamine eesmärk oligi kohtuda oma sõjaväelastega, et neid tänada ning vastata kohati ka päris teravatele küsimustele.

Eestlaste roll Kabulis on näiteks patrullida rohelises tsoonis ehk turvaalas, kus asuvad saatkonnad ja valitsusasutused. Jaanuaris lasi enesetaputerrorist seal ühel rahvarikkal tänaval õhku kiirabiautotäie lõhkeainet. Samas tundub kohapeal kõik rahulik.

Rühmaülem Allar Olesk vastas küsimusele, mis on eestlaste töö juures kõige keerulisem, et igapäevaselt midagi ei juhtu ning tekib rutiin. Kui ühel päeval aga midagi juhtub, on vaja reageerida. "Rutiini vältimine on kõige olulisem," lausus ta.

Olukord on Afganistanis viimastel aastatel läinud pigem hullemaks. Jüri Luik ütles, et aastaid tagasi ei räägitud üldse suurest ohust Kabulis. "Mäletan, mina käisin siin viis-kuus aastat tagasi, siis kogu oht oli ikkagi lõunas ja idas. Praegu on saanud Kabul keskuseks, kus tehakse selliseid plahvatusi, mida on hea näidata Twitteris," tõdes ta.

Kolmapäeval kohtus Luik president Ghaniga, keda vaid paar nädalat tagasi Ghazni linnas rünnati, kui ta kohalike liidritega kõnelusi pidas. Luige sõnul võiks Ghanit võrrelda Lennart Meriga. Kabuli ülikooli endine rektor räägib Shakespeare'i inglise keelt ja üritab Talibaniga leppida nii, et viimane ei tunneks ennast kaotajana.

Kas NATO missiooni võib pidada õnnestunuks? Selleteemalised küsimused missiooni ülema asetäitjale kindralleitnant Richard Cripwellile ei sobinud. Intervjuu jäi pooleli ja selle kasutamine keelati ära. Tõeliseks julgeolekutestiks Afganistanis kujunevad aga sel kuul toimuvad pikalt edasi lükatud valimised.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: