Talibani esindajad kohtuvad Moskvas Afganistani opositsiooniga

Talibani esindajad eelmisel aastal Moskvas.
Talibani esindajad eelmisel aastal Moskvas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Islamiliikumine Taliban teatas pühapäeval, et saadab delegatsiooni Venemaale haruldaseks kohtumiseks Afganistani opositsiooniliidritega.

Teisipäeval algaval kahepäevasel kohtumisel Moskvas osalevad mõned Afganistani presidendi Ashraf Ghani peamised poliitilised rivaalid, kuid sellel ei osale ühtegi valitsuse liiget, kelle ülesanne on Talibaniga kõnelusi pidada.

Kõrge Talibani ametnik ütles AFP-le, et liikumine saadab kohtumisele delegatsiooni, kuid kirjeldas üritust mittepoliitilisena ja lisas, et "selle korraldavad mõned Moskvas asuvad organisatsioonid".

Vene saatkond Kabulis ütles laupäeva õhtul "Venemaa Afganistani ühingu" nimel tehtud avalduses, et kutsus Moskva hotellis President peetavale kohtumisele "mõjukad tegelased".

"Me oleme valmis etendama oma rolli Afganistani rahu toomises," seisis avalduses.

Ghani tegi mässulistele üleskutse kõnelusteks pärast seda, kui Afganistani valitsuse esindajad jäid kõrvale jaanuari lõpus Dohas kuus päeva kestnud USA ja Talibani läbirääkimistelt. 

Selle asemel istub Taliban, mis keeldub Ghani valitsust tunnustamast, Moskvas maha mõnede presidendi peamiste oponentidega aruteluks riigi tuleviku üle.

"See näitab terroristidele masenduse tippu ja anuvat suhtumist," lausus juulis teiseks ametiajaks presidendiks kandideeriva Ghani asepresidendi kandidaat Amrullah Saleh.

"Naeratus vaenlasele on hoop rahvuslikule vaimule," kirjutas Saleh pühapäeval Facookis.

Teiste seas osalevad Moskva kohtumisel Ghani vastu kandideeriv Haneef Atmar, endine sõjapealik Atta Muhammad Noor ja endine president Hamid Karzai.

Noor ütles pühapäeval, et kohtumine "on samm USA juhitavate rahujõupingutuste tugevdamise poole", Atmar nimetas seda "tähtsaks sammuks Afganistani-siseste rahukõneluste poole".

Pole selge, mis rolli etendab kohtumises Venemaa. Vene Kabuli saatkonna pressiesindajalt ei õnnestunud AFP-l kommentaari saada.

Talibani ja USA järgmine konsultatsioonivoor on Dohas kavas 25. veebruaril.

Ühendriikide erisaadik Zalmay Khalilzad ütles neljapäeval, et kõnelused Talibaniga on õigel teel ja 17 aastat kestnud konfliktile lahenduse leidmises võib tulla murrang, kuid palju tööd on veel teha.

Ka Taliban on väljendanud võimaliku kokkuleppe suhtes optimismi ja öelnud, et Trumpil paistab olevat Afganistanist vägede väljaviimisega tõsi taga.

Ghani aga on teatanud, et ei aktsepteeri "ajutist" kokkulepet.

"Isegi kui minu kehas on järel vaid üks veretilk, ei kavatse ma alistuda ajutisele rahuleppele," lausus president pühapäeval Kabulis Afganistani eriväelastega kohtudes.

"Meie eesmärk on rahu, millega kaasneb väärikus," lausus Ghani.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: