USA kindral: Afganistani vaenupooltel on pretsedenditu rahuvõimalus

Kindral John Nicholson.
Kindral John Nicholson. Autor/allikas: Mohammad Ismail/Reuters/Scanpix

USA vägede ülem Afganistanis kindral John Nicholson ütles kolmapäeval, et vaenupooltel on pretsedenditu võimalus saavutada rahu ja kinnitas, et Ühendriikide presidendi Donald Trumpi Lõuna-Aasia strateegia toimib.

"Meil on praegu rahu saavutamiseks pretsedenditu võimalus, võimaluseaken," sõnas NATO toetus- ja väljaõppemissiooni Resolute Support ametist lahkuv komandör Nicholson Pentagonis ajakirjanikele.

Trump avalikustas 2017. aasta augustis USA uue Lõuna-Aasia strateegia, mis hõlmab Ühendriikide vägede suurendamist riigis paarituhande võrra, survet Pakistanile Afganistanis tegutsevate pühasõdalaste redupaikade hävitamiseks oma territooriumil ning sõjaväele õhurünnakute korraldamiseks vabamate käte andmist.

USA on taotlenud NATO liitlastelt sõjaväeinstruktorite arvu suurendamist Afganistanis, mis võimaldaks osal Ühendriikide vägedest keskenduda senisest rohkem Afganistani vägede toetamisele võitluses Talibaniga. Strateegia hõlmab ka Afganistani keskvalitsuse toetamist rahujõupingutustes Talibaniga.

Afganistani president Ashraf Ghani kuulutas pühapäeval välja teisipäeval Eid al-Adha alguse puhul jõustuma pidanud kolmekuise relvarahu lootuses, et Taliban sellega liitub. Islamiliikumine pole ettepanekule seni vastanud.

Teisipäeval korraldas äärmusrühmitus ISIS Kabulis rünnaku, mille käigus tulistati pealinnas sihtmärke granaadiheitjatest ja miinipildujatest.

"Rahuprotsessi osas on olnud edasiminekut," lausus Nicholson kolmapäeval, viidates lühikesele relvarahule juunis.

USA kindral ütles Afganistani presidendi relvarahupakkumise kohta, et "me pole seni kuulnud, kas Taliban nõustub sellega või lükkab selle tagasi".

Juunis kestis Afganistanis kolm päeva pretsedenditu relvarahu keskvalitsuse ja Talibani vahel, mis oli esimene alates Talibani võimult tõuganud USA juhitud sissetungi algusest 2001. aasta oktoobris. Relvarahu vältel sisenesid linnadesse üle kogu riigi tuhanded talibid, kes sõid koos julgeolekujõudude liikmetega jäätist ja tegid selfie´sid.

Relvarahu tekitas lootusekübeme sõjast väsinud riigis, kuid selle lõppemise järel on Taliban oma rünnakuid hoogustanud ning viimane nädal on riigis olnud iseäranis verine.

Kolmapäeval lõppes vähemalt viis päeva kestnud lahing Ghazni linna pärast Afganistani kaguosas, mille käigus sai surma sadu inimesi ning Taliban rüüstas provintsipealinna, süüdates hooneid ja purustades taristut.

Samal ajal ründasid mässulised valitsuse rajatisi üle kogu riigi.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: