Samost ja Sildam: vähemusvalitsuse kukutajaid ei paista kuskil ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam arutlesid Vikerraadio saates "Samost ja Sildam" vähemusvalitsuse perspektiivide üle ja leidsid, et kukutajaid sellele ei paista.

"Opositsioon ei saa või ei taha praeguse valitsuse vastu enne valimisi midagi sellist korraldada, mis selle valitsuse võiks laiali saata," arvas Anvar Samost.

Toomas Sildam ütles selle peale, et kui oleks väga hea skeem, kuidas nii-öelda maha kukkunud võim üles korjata, siis küll Reformierakond selle ära teeks.

Samost märkis, et parlamendi opositsioonijõudude EKRE ja Reformierakonna vahel ei ole tekkinud head koostöösuhet. Ta viitas EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme ja Reformierakonna fraktsiooni esimehe Jürgen Ligi omavahelisele vaidlemisele, mis Samosti sõnul oli pehmelt öeldes pingeline.

"Suhted on sellised, mis ilmselt koostööd ei soodusta. Ja tegelikult Reformierakonnal ja ka EKRE-l on suhteliselt keeruline näidata end mingites küsimustes koostööd tegemas," lausus Samost.

"Kui valitsuse laialisaatmine riigikogu umbusaldusavalduse või mõne muu sarnase otsuse tulemusel on ilmselt saavutatav teatud pingutusega praeguse häälte jaotuse puhul, siis uue valitsuskoalitsiooni kokkupanek opositsiooni põhjal näib mulle sisuliselt võimatu hetkel," rääkis Samost.

Sildam nõustus, et see ongi võimatu ja lisas, et seda toetab ka matemaatika, sest opositsiooniparteid ei anna parlamendis enamust kokku.

Sildam arvas, et ka koalitsioonierakonnad ei lähe praegu Reformierakonnaga valitsuse kukutamiseks kokku. "Jevgeni Ossinovski, kui üks 2016. aasta sügise võimupöörde üks arhitekte, vaevalt sellise tagasikäigu teeb. Ja ma arvan, et Isamaa mõtleb ka nii," sõnas Sildam.

Sildam viskas siiski õhku küsimuse, kas Isamaal jätkub närvi olla veel viis kuud kuni parlamendivalimisteni Jüri Ratase valitsuses või võib neil tekkida kiusatus, et lööks selja sirgu ja ütleks, et meie siin vasakvalitsuses ei suuda enam olla ja lahkuda valitsusest?

"See tundub väga ebatõenäoline. Küsimus ei ole ainult viies ministriportfellis, vaid küsimus on ka terves hulgas inimestes, kellest paljud kuuluvad Isamaa volikokku, kes peaks ju sellise otsuse heaks kiitma, et valitsusest lahkuda," rääkis Samost.
"See oleks erakordselt suur üllatus, kui midagi sellist peaks juhtuma," lisas ta.

Sildam ütles, et see tähendab seda, et Jüri Ratase valitsus jätkab kuni järgmiste parlamendivalimisteni.

Aasta lõpupoole toimuva riigieelarve hääletuse teeb Samosti sõnul muidugi parlamendi enamuse mitte omamine valitsuskoalitsiooni jaoks keerulisemaks ning valitsuskoalitsioon peab tagama, et nende saadikud oleks tähtsamate hääletuste ajal pidevalt riigikogus kohal.

"Kindlasti opositsioon üritab igat võimalust ära kasutada, et näidata, et see on üks vilets eelarve ja ka et lihtsalt ebamugavust või tüli valmistada," ütles Samost.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: