Toomas Sildam: Jüri Ratas on Keskerakonna üle võtnud

Toomas Sildam
Toomas Sildam Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskerakonna laupäevane kongress Pärnus näitas veenvalt: Jüri Ratas on kahe aastaga selle partei enda kätte võtnud, valdav enamus erakonnast aktsepteerib teda ainsa liidrina ja ta on valinud turvalise valitsemise tee, kirjutab Toomas Sildam nädalakommentaaris.

5. novembril 2016, kui Jüri Ratas korraldas koos oma toetajatega Edgar Savisaarele poliitilise kukkumise ja võttis talt Paides erakorralisel kongressil Keskerakonna üle, sai Ratas esimehe valimistel 654 häält. Tema vastaskandidaat, Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom – kelle poolt kutsus kõiki oma pooldajaid olema Edgar Savisaar – kogus 348 häält. Nädal hiljem oli Jüri Ratas samahea kui Eesti järgmine peaminister, sest sotsid ja IRL lahkusid Reformierakonna valitsusest ning kutsusid asemele eelmisest esimehest vabanenud Keskerakonna.

Ilma Edgar Savisaareta

Nüüd laupäeval, Pärnu kongressil, sai Jüri Ratas ainsa kandidaadina uuesti erakonna esimeheks 984 häälega, tema vastu anti 20 häält. Yana Toom kogus Keskerakonna juhatuse valimistel vaid 306 häält, mis oli kandidaatide seas alles üheksas tulemus.

Jüri Ratas on Keskerakonna üle võtnud.

Jüri Ratas, Eesti praeguse võimupartei esimees, pidas oluliseks, et Keskerakond on kahe viimase aastaga näidanud – riiki saab edukalt juhtida ilma Reformierakonnata. Praeguse valitsuse edukuse suhtes vaidleks opositsioon muidugi vastu. Aga Ratas jättis ütlemata midagi, millele ei saa keegi oponeerida. Ja nimelt: kaks viimast aastat on näidanud, et Keskerakonda saab edukalt juhtida ka ilma Edgar Savisaareta.

Meenutades kirjanik Andrus Kivirähki, võib muidugi edasi küsida, kas ilma Edgar Savisaareta saab Reformierakonna juhtida tagasi peaministriparteiks? On ju Kivirähk nimetanud enne 2016. aasta võimupööret Savisaart Reformierakonna võimul püsimise peamiseks garandiks ja oravapartei auesimeheks. Kindlasti oli Edgar Savisaar Eesti poliitika vastanduse keskpunkt, Keskerakonna valitsusse mittepääsemise tagatis, kes praegu väldib oma endise kodupartei suhtes kas või möödaminnes mõne hea sõna poetamist.

Mõned üllatused

Keskerakonna juhatuse valimised pakkusid aga mõningast üllatust. Seal võttis parima tulemuse Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid, julge ütlemise ja tegutsemisega noorema põlve keskerakondlane, kes võib kodupartei inimeste ja poliitika suhtes ka sõltumatult terav olla. Ta on paljudele kui värske tuuleõhk, ta tegi juhatuse valimiste eel mõjusa sisekampaania, aga ta mõjub nii mõnelegi veidi ettearvamatult, ebaparteiliselt iseseisvana.

Nii ei teinudki suurim häältesaak Raimond Kaljulaidist Keskerakonna aseesimeest, mis olnuks kiirel pilgul loogiline. Kuid Jüri Ratas otsustas turvalisema tee kasuks ja jättis aseesimeeste personaalia muutmata. Nii jätkab ühe aseesimehena näiteks Kaljulaidist sadakond häält vähem saanud reljeefse ütlemisega, aga erakonna sisedistsipliini arvestav parlamendisaadik Jaanus Karilaid.

Juhatuse valimised kinnitasid ka vene tiiva jätkuvat mõjukust Keskerakonnas, täpsemalt öeldes küll vabariigi pealinnas – Tallinna volikogu esimees Mihhail Kõlvart, Yana Toom ja Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev said kolme peale 1100 häält. Seejuures lõi Kõlvart Toomi 144 häälega. Mis näitab taas Tallinna olulisust Keskerakonna vene tiival ja sellega peab Jüri Ratas valijate hoidmisel arvestama.

Ja kuigi Keskerakond muutis kongressil oma põhikirja nii, et kehtiv kriminaalkaristus tähendab erakonnast väljaheitmist, ja kuigi Jüri Ratas kinnitas, et Keskerakonnas valitseb nulltolerants korruptsioonile, mistõttu ta nõudis mõne aja eest – isegi süütuse presumptsiooni kõrvale heites – uurimise alla sattunud keskerakondlastest Narva linnavolinike lahkumist kohalikust volikogust, siis... Siis üllatus-üllatus, eilsel kongressil valiti Keskerakonna juhatusse veteranpoliitik Kalev Kallo, kes on Savisaare protsessi üks kohtualune.

Kui veel millegi üle kahetsust tunda, siis põhjusel, et Keskerakonna liikmed ei tea alati, kes tegelikult nende suures parteis mingit rolli kannab. Spikri korras: peaministri büroo juhataja Tanel Kiik ei ole suvaline ametnik Jüri Ratase kõrval, vaid Keskerakonna üks olulisemaid poliitika- ja strateegiakujundajaid, esimehe ja peaministri lähemaid usaldusaluseid. Tema napp väljajäämine erakonna juhatusest ei näita tegelikke jõujooni parteis, vaid mõjukate keskerakondlaste kombineerimisoskust, mis tagab edukuse juhatuse valimistel.

EKRE kui hirmutus

Muidugi oli nauditav jälgida, kuidas Jüri Ratas hirmutas parlamendivalimiste järgset Eestit Reformierakonna ja EKRE võimaliku äärmusparempoolse valitsusega. Mõned päevad varem hakkas Reformierakonnast kostma hoiatusi, kuidas tegelikult tahavad uut võimuliitu teha Keskerakond ja EKRE.

Konservatiivne rahvaerakond on muutumas valimiste võimalikele võitjatele – aga järgmised parlamendivalimised võidab kas Kesk- või Reformierakond – malakaks ja hirmutuseks, kellega enda valijaid koondada või konkurendilt toetajaid üle meelitada.

Need vastastikku hirmutamised mõjuksid muidugi usutavamalt, kui Kesk- ja Reformierakond ise ütleksid, kas nemad oleksid valmis moodustama valitsuse EKRE-ga või väärtuskonflikti tõttu välistaksid selle. Seda lihtsat käiku ei taha aga kumbki suurpartei valimiste eel teha. Kahju, sest valija võiks teada – kui ta valib Keskerakonna, saab ilmselt sellise koalitsiooni ja kui valib Reformierakonna, saab tõenäoliselt sellise võimuliidu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: