Yana Toom: halloo, Kaja, kuidas sa nii ruttu unustasid, mis on poliitiline kultuur?!

Yana Toom
Yana Toom Autor/allikas: ERR

Kõige hullem kombinatsioon, mis riigikogu valimiste järel tekkida saab, on Reformierakonna ja EKRE võimuliit, ütles keskerakondlasest Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom ETV saates "Esimene stuudio". Toomi sõnul on ta pettunud ka Kaja Kallases, kes käitub Eestis teistmoodi kui Brüsselis.

"Kui vaatame poliitilist kaarti, mis meil ees on, siis kui paneme kokku ükskõik mis kombinatsioonid, siis see (Reformierakonna ja EKRE koalitsioon - toim) on kõige hullem," sõnas Toom.

Saatejuhi küsimusele, et ka Keskerakonnas on inimesi, kes avalikult on tunnistanud oma poolehoidu EKRE-le ja selle parteiga koostööle, vastas Toom, et Jüri Ratas erakonna esimehena saab sellistest inimestest jagu.

"Aga Reformierakonna esimees pole paraku Jüri Ratas, vaid Kaja Kallas, kes ei saa neist inimestest jagu. Aga meie esimees saab," kinnitas Toom.

Toomi sõnul üritab EKRE üheltpoolt püüda vene hääli, kuid sõimab samas venelasi küll tibladeks, vähkkasvajaks ja asiaatideks.

"Kõik need ütlemised, et "kui on must, siis näita ust", pole normaalsed. Ma saan aru, kust see tuleb. Kui vaese inimese juurde, kes ei reisi, tuleb kaabuga mees taevast ja räägib, kui palju on Tallinnas neegreid. Ja siis see vaene inimene usub seda jama."

Saatejuhi tõdemusele, et kriitikale vaatamata on EKRE eelseisvate valimiste järel üks populaarsemaid pruute, vastas Toom: "Populaarse naise kohta saab ka teistmoodi väljendada."

Toomi väitel ei suuda Eesti parempoolsed erakonnad siinseid venelasi kõnetada sel lihtsal põhjusel, et venelased on ühiskonnas madalamatel positsioonidel.

"Venelased on Maslow´ püramiidi* esimesel korrusel Eestis ja sellepärast majandusliberaalne poliitika neid ka ei kõneta. Lisaks, Reformierakond tegi 2007. aastal imeliku käigu, kui otsustas ronida Isamaa nišši. Ja nüüd nad ei saa sealt enam välja."

Toomi sõnul on Eesti poliitikas erinevalt Euroopa Parlamendist toksilisem õhkkond, mille ilmekaks näiteks olevat Kaja Kallase muutumine inimesena.

"Me saime Kajaga Euroopa Parlamendis väga hästi läbi. Me istusime kõrvalruumides ja tegime koostööd. Aga nüüd ma loen lehest, et Kaja sõnul ajavat Yana Toom Kremli asja. Halloo, Kaja, kuidas sa nii ruttu unustasid, mis on poliitiline kultuur?!"

Toomi sõnul läheb Keskerakond valimistele eesmärgiga need võita ja moodustada seejärel valitsus, mis lahendaks kümneid aastaid Eestit vaevanud probleemid.

"Et me lahendaks probleemid, millest rääkisime ka siis, kui olime opositsioonis. Pean silmas halle passe ja muid teemasid," sõnas Toom.

 

* Abraham Maslow'lt pärineb sotsiaalsete ja bioloogiliste vajaduste liigitus, mille kohaselt on inimvajaduste hierarhia alumisel astmel füsioloogilised vajadused.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: