Kallas: Eestis on kaks aastat katsetatud isejuhtivat valitsust

Kaja Kallas
Kaja Kallas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna juht Kaja Kallas ütles laupäeval vastuseks peaminister Jüri Ratase kõnele Keskerakonna kongressil, et Eestis on kaks aastat katsetatud isejuhtivat valitsust.

"Lugedes Jüri Ratase kõnet Keskerakonna kongressil süveneb minus arusaam, et sellise juhtimisega ei saa Eestis edasi minna. Kui mujal maailmas katsetatakse isejuhtivaid autosid, siis paistab, et Eestis oleme viimased kaks aastat katsetanud isejuhtivat valitsust, kes liigub inertsist ja ise midagi ei tee," ütles Kallas pressiteates.

Kallas kritiseeris ka valitsuse maksureformi ja aktsiisipoliitikat, mis on tema sõnul teinud elu Eestis halvemaks.

"Kui Jüri Ratas väidab, et inimesed saavad tänu tema maksureformile rohkem raha kätte, siis maksuameti numbrite järgi on üle 400 000 neist jätnud selle raha riigi kätte, sest kardavad, et peavad muidu juurde maksma. Samuti on maksureform pannud vohama ümbrikupalgad ja varimajanduse."

Kallase sõnul sai praegusest valitsusest esimene pensionäride sissetuleku kallale läinud valitsus, kui tõstis töötavate pensionäride makse. Seda vastupidiselt Keskerakonna valimiste-eelsele lubadusele tõsta erakorraliselt pensionit, lisas ta.

"Keskklass tegelikult kannatab selle reformi tõttu. Aga toimiv ühiskond tugineb tugevale keskklassile."

Kallas tõmbas tähelepanu ka Ratase kõnes Reformierakonna poole maksupoliitika vallas suunatud kriitikanoolele, et "igast valitsuse otsusest peab võitma ühiskonna vaikiv enamus, mitte jõukas vähemus".

"Kohtusin hiljuti päästjatega, kes ütlesid, et kui nad teevad peale päästjaameti veel mõnda tööd, siis valitsus võtab tänu kõrgematele maksudele ja hinnatõusule selle raha ära. Õpetajad, päästjad, meditsiinitöötajad – kõik nad on need "jõukas vähemus", kellelt Keskerakonna maksureform raha ära võtab ja kelle eest Reformierakond neil valimistel tahab seista," lausus Kallas.

"Seda, et aktsiisipoliitika suretab välja Lõuna-Eesti maapoed ja turismi ning jätab Eesti eelarvesse ainuüksi sel aastal laekumata 216 miljonit eurot aktsiisitulu ja käibemaksu, tunnistavad täna kõik valitsuspartnerid. Ometi ei tehta selle vea parandamiseks midagi peale selle, et näidatakse näpuga eelmise valitsusjuhi peale, kelle ajal aktsiisilaekumised kasvasid. Õnneks rauges selle valitsuse koostöötahe enne, kui enamik kavandatud kuuest uuest maksust suudeti ellu viia," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: