Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raimond Kaljulaid: EKRE valijaid ei saa ühiskonnast välja arvata

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kuigi EKRE juhtivpoliitikud viljelevad ksenofoobset poliitikat, on nende valijad osa ühiskonnast, mistõttu ei saa koostööd EKRE-ga välistada, tunnistas Keskerakonna juhatuse valimistel enim hääli saanud Raimond Kaljulaid ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast".

"Kunagi Andrus Ansip teatas, et tema ei tee koostööd selle Keskerakonnaga, mida juhib Edgar Savisaar. Kui meie ütleks nüüd sama EKRE kohta, siis mis see teeks neile inimestele, kes EKRE-t täna toetavad? Kas need inimesed tunneksid end rohkem või vähem Eesti ühiskonna osana? Kas toksilisus Eesti ühiskonnas kasvaks või kahaneks? Ehk isegi kui EKRE poliitilised eestkõnelejad käituvad kohutavalt halvasti, ei saa me minna ja nende valijatele öelda, et teie ei loe," rääkis Kaljulaid.

Praegu Põhja-Tallinna linnaosa vanemana töötav, kuid uude riigikogusse pürgiv Kaljulaid ütles, et samas on Keskerakonna ja EKRE põhimõtetes väga suuri erinevusi. 

"Kõige kaalukam erinevus on see, et EKRE on ksenofoobne erakond, kes jagab Eestis elavaid rahvusi eri sordi alustel. Meie põhimõtteliselt ei nõustu sellega. Ka ettekujutus, et Eestit saab muuta tagasi monorahvuslikuks ja ükskeelseks riigiks ei ole võimalik."

Kaljulaid rääkis, et üle 15 aasta juhiti Eestit ühes poliitilises suunas, mida Jüri Ratas hakkas kaks aastat tagasi muutma.

"Aga ta pole jõudnud veel uues suunas täiel kiirusel purjetama hakata, mistõttu pole inimestele see muutus veel päris arusaadav ja on oht, et toimub järsk parempööre. Ja selle kõrval (kui valitsuse teeksid Reformierakond ja EKRE - toim) tunduksid Mart Laari 1990-ndate valitsused ja nende otsused peaaegu sotsiaaldemokraatiana," sõnas ta.

Kaljulaid märkis, et tema lootis, et Reformierakond muutub Kaja Kallase juhtimisel uuesti majandusliberaalseks erakonnaks, milline ta oli Siim Kallase ajal.

"Reformierakond oli minu jaoks kõige huvitavam ajal kui erakonda juhtis Siim Kallas. Jah, ta polnud siis kõige suurema toetusega partei. Aga ma lootsin, et kui saadakse üle võimu kaotamise šokist ja valitakse Kaja Kallas erakonna juhiks, siis loobutakse rahvuspõhisest vastandumisest. Aga seda Reformierakonnaga juhtunud pole."

Kaljulaid ütles, et tema lootis, et poliitiline liikumine Eesti 200 toob Eesti poliitikasse uusi tegijaid, aga tänaseks pole liikumine end käima saanud.

"Uusi inimesi ja mõtteid on Eesti poliitikasse väga vaja, sest riigikogu koosseisud on läinud üha nõrgemaks. Nii hullu kui viimane ei mäletagi. Eesti 200 oleks väga vaja, aga ei lähe neil see tulemine kuidagi hästi."

Saatejuhi küsimusele, kas Aivar Riisalu hiljutine sõjaväestatud piirivalve taastamine ajateenijate baasilt oli teadlik käik lüüa üle EKRE valimisteemasid, vastas Kaljulaid: "Ahto Lobjakas oskab väga hästi rääkida ja kirjutada, aga ta ei tea poliitikast midagi."

"Seal ei olnud grammigi sellist kavalust, et las Riisalu räägib ja kui seda hästi vastu ei võeta, siis ütleme, et see oli tema isiklik soolo. Eks valimiste eelsel ajal peab rohkem valima oma sõnu. Kaja Kallas ju poetas ka ERR-ile mokaotsast, et tal oli sotsiaalmaksu kaotamise idee, aga isegi oma erakonna rahandusekseprdid ei toetanud seda ja sinna see jäi. Aga nüüd kõik mitu nädalat vaidlevad sel teemal."

Rääkides Keskerakonnast, tunnistas Kaljualid, et ka selles on endiselt erinevaid rühmitusi.

"Meil on Jüri Ratasele lähemad inimesed, kellega ta oli koos siseopositsioonis Edgar Savisaare ajal. Meil on Tallinna linna grupp. Meil on vene nimedega seltskond, mille varasem liider oli Yana Toom, aga nüüd pigem Mihhail Kõlvart. Mina ei kuulu ühessegi neist - olen rohkem one man show."

Mille poolest erineb Jüri Ratase juhitav Keskerakond Edgar Savisaare omast, tunnistas Kaljulaid, et nüüd on erakonna juhtimises rohkem avatust ja kaasatust.

Kuigi Kaljulaid sai hiljutistel Keskerakonna juhatuse valimistel enim hääli, ei kaasanud Ratas teda erakonna aseesimeheks. Sellele kohale said hoopis Mailis Reps, Kadri Simson, Jaanus Karilaid ja Mihhail Kõlvart. Kaljulaid tunnistas, et oli laupäeval küll pettunud, aga enam mitte.

"Ma ei tea, kuidas nii läks, eks seda peab küsima Jüri Rataselt. Aga ma olin pettunud ära laupäeva õhtul. Samas ma toetan põhimõtet, et iga liider, nii poliitikas kui ka äris, peab saama valida ise oma meeskonna neist, keda ta peab kõige targemateks ja võimekamateks."

Kaljulaid ütles, et tema sihiks on eelseisvad riigikogu valimised ning valituks osutumise korral jätab ta praeguse töö linnaosa vanemana. Euroopa Parlamendi valimistel ta suure tõenäosusega ei kandideeri.

Raimond Kaljulaid ja Aleksander Krjukov. Autor: Siim Lõvi /ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: