Helme: Keskerakonnaga koalitsiooni tingimus on Ühtse Venemaa leppe tühistamine

Foto: Priit Mürk/ERR

EKRE esimees Mart Helme kinnitas ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et EKRE on valmis valitsuskoostööks nii Reformierakonna kui ka Keskerakonnaga. Kaks asja, millest EKRE koalitsiooni minekul ei taandu on piirivalve taastamine ning Keskerakonna puhul see, et see tühistaks oma koostööleppe Ühtse Venemaaga.

"Eks praegustes valimiste eelsel ajal ole kõik närvilised ja panustavad oma tuumikvalijale. Aga ega sellepärast 3. märtsi järel valitsus moodustamata jää. Poliitikas tuleb kakelda ideede pärast, mitte isiklikul pinnal. Kui on vaja Eestile uus valitsus moodustada, tuleb leida raskuskese, kuhu ehitada tasakaalus kiik," rääkis Helme.

EKRE esimees tunnistas, et erakondadest välistab tema juhitav partei ainsana koostöö sotsiaaldemokraatidega.

"Jah, meie erakonna liikmete ja toetajate seas on kaks leeri. Ühed ütlevad, et kuradi reformarid! Teised, et keskiga mitte mingil juhul! Ehk kui võtame oma liikmed ja toetajad, siis on erakond pooleks ja me justkui ei saakski kellegagi koalitsiooni teha. Aga küsimus on selles, missuguse koalitsioonileping teha? Üks punkt, ilma milleta me valitsusse ei lähe, on piirivalve taastamine. See ei tähenda müüri ehitamist. See on piirivalve, kes kontrollib Eesti piire. Ja teine punkt on, et Keskerakond peab tühistama lepingu Ühtse Venemaaga," sõnas Helme.

EKRE on paljudele "ei" öelnud

Helme tunnistas, et erakonna praeguses tõusufaasis on väga palju siginenud neid, kes tahaks EKRE-ga liituda, aga kellele on ära öeldud.

"Me oleme tervele hulgale inimestele ära öelnud, et ei vaja nende teeneid. Aga meil on ka väga palju uusi liitujaid - viimati ajaloolane Jaak Valge. Sel laupäeval on meil volikogu, kus käime välja ühe väga tuntud naiskandidaadi. Ma ei ütle praegu ta nime, jätame üllatuse laupäevaks."

Uute liikmete kõrval lubas Helme, et erakond tuleb lähiajal välja oma ettepanekutega maksude, aga ka tervishoiu vallas.

"Meil on 3. oktoobril meie maksupoliitika kava avalik tutvustus, kus esinevad erakonna selle valdkonna eestkõnelejad. Saab teada, mida plaanime aktsiiside, käibemaksu, erisoodustusmaksuga. Kuidas näeme katteallikaid. Alati ju küsitakse, et tahate makse alandada, aga kust raha võtate? Meil on need asjad arvutatud ja ka katteallikad olemas."

Viimased reitingud kainestasid erakonda

Kommenteerides viimases ERR-i tellitud erakondade populaarsusuuringust välja tulnud EKRE toetuse kaheprotsendilist langust, tunnistas Helme, et temale see isegi meeldis.

"Ma olen erakonna sees oma liikmetele öelnud, et see on hea, et meie toetus enam ei tõusnud. Enne seda jäi mitmetel erakonna koosolekutel tunne, et osa inimesi hõljub pilvedes ja leiab, et tõus on lõpmatu ning selle nimel pole vaja pingutada. Nüüd saime kainestava märguande, et ka tööd on vaja teha. Tuua oma sõnumeid tugevamalt välja ning tegeleda valijarühmadega, kellele pole piisavalt tähelepanu pööranud."

Saatejuhi täpsustavale küsimusele, et kas üheks selliseks valijarühmaks on siinsed venelased, vastas Helme jaatavalt.

"Venelased on väga konservatiivsed ja ka neile pole meeltmööda homopropaganda. Ütlesin Mailis Repsile riigikogu infotunnis, kui teemaks oli homopropaganda õpikutes, et me teeme kõik, et see info jõuaks Keskerakonna venekeelsete valijateni. Sama ka immigratsiooniga, kus meie ja venelaste hoiakud kattuvad. Ja on ka kolmas teema - odav tööjõud. Eestis elavad venelased töötavad valdavalt madalapalgalistel ametikohtadel ja neid ärritab odava tööjõu sissevedu, eriti Ukrainast. Ka meile ei meeldi, et paljude meie ettevõtjate innovatiivsus on täna väga madal ja konkurentsis soovitakse püsida vaid odavat tööjõudu sisse tuues."

Vene tsivilisatsiooni võrdluse võttis Huntingtonilt

Helme võttis hiljuti sõna venekeelse Postimehe otsestuudios, kus rääkis Venemaast ja venelastest kui tsivilisatsioonist ning pälvis selle eest teravat kriitikat. Helme selgitas, et see pole ainult tema jutt, vaid sellest on kirjutanud näiteks Samuel P. Huntington.

"Lugege Huntingtoni. On üks suur kristlik tsivilisatsioon, mis jaguneb kaheks. Meie oleme ühes ja venelased teises. Meie kuulume ladina-kristlikku kultuuri. Venelased on ortodoksses tsivilisatsioonis."

Helme sõnul saab Eesti Venemaaga normaalselt läbi rääkima hakata alles siis, kui viimane loobub impeeriumi ihalusest. Aga see ei tähenda tema sõnul, et EKRE tunnistaks Krimmi okupeerimist või seda, et ida-Ukrainas oleksid kohalikud sõjardid. Samas soovitas Helme Eestil oma välissuhtluses rohkem eeskuju võtta Soomest ning mitte tõsta lärmi iga pisiasja pärast.

Ööga haridussüsteemi eestikeelseks ei tee

Helme sõnul on silmakirjalik Reformierakonna lubadus muuta piltlikult üle öö kogu haridussüsteem eestikeelseks ning EKRE sellega kaasa ei lähe.

"Täielikult eestikeelsele haridusele saame üle minna siis, kui meil on piisavalt eesti keele õpetajaid, õpikuid ja metoodikaid. Kui Reformierakond räägib, et teeme hoobilt kogu haridussüsteemi eestikeelseks, siis miks nad seda selle 17 aasta jooksul ei teinud, kui nad võimul olid? Jah, suunana on eestikeelne haridussüsteem õige, aga eeldused tuleb esmalt täita."

Helme sõnul ei poolda ta ka seda mudelit, mida propageerivad president Kersti Kaljualid ja Mailis Reps ehk segakoole.

"Sellest tuleb uus suur jama. Neis koolides, kus eesti ja vene lapsi on fifty-fifty või eesti lapsi isegi vähem, siis eesti vanemad hakkavad omi lapsi neist koolidest ära võtma. Me tekitame sellega endale uusi probleeme vaid."

 Mart Helme ja Mirko Ojakivi ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast". Autor: Priit Mürk/ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: