Yana Toom: aeg on kaaluda kultuuriautonoomiat

{{1538054760000 | amCalendar}}
Yana Toom.
Yana Toom. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskerakonna Narva piirkonna juht Yana Toom ütles Raadio 4-le parteis toimuvatest muudatustest rääkides, et aeg on kaaluda venekeelse kogukonna kultuuriautonoomiat.

Raadio 4 saatejuhid ütlesid, et Keskerakond on hakanud liikuma vasakult paremale. Toom ei olnud sellega nõus ning ütles, et Keskerakond ei suundu paremale, vaid liigub aktiivse venemeelsuse juurest mõõdukama suuna poole, vahendas ERR-i venekeelne uudisteportaal.

"Ka mulle ei meeldi paljud asjad, aga nende muutmiseks on vaja olla partei liige. Praegu käib töö erakonna programmiga, mida esitletakse kongressil oktoobri keskel. On mitmeid asju, mille eest ma iga päev võitlen ja mis peavad seal olema: venekeelse kooli arenguprogramm, võib-olla peaks mõtlema kultuuriautonoomiale," lausus Toom.

Tema sõnul on parteijuhid juba aastaid olnud riigikogus ning Tallinna ja Narva võimu juures nende inimeste häälte arvelt, kes nende ideid on toetanud.

"Me ei saa öelda inimestele, et mõtlesime ümber. Venelaste missioon Keskerakonnas on hoida seda õigel teel. Kui meie lahkume, kes siis seda teeb? Järgmine samm oleks luua nišipartei, mis oleks Eesti poliitika peksupoiss," tõdes Toom.

Yana Toom täpsustas hiljem ERR-i venekeelsele uudisteportaalile, et kultuuriautonoomia on asi, mis on kirjas 1993. aastast vähemusrahvuse kultuuriautonoomia seaduses.

"Seadus on, kuid see ei tööta. See ei tööta mitte ainult venelaste puhul, vaid ka teiste Eesti vähemusrahvuste puhul. Praegu on tekkinud olukord, kui seda teemat tasub arutada. Sest kuigi keegi otse ei ütle, on praeguses valimiste-eelses olukorras prevaleerimas assimilatsiooni teema. Demokraatlikus ühiskonnas ei peaks enamus otsustama, kuidas vähemus peab elama. Seega erakonna valimiseelset programmi ette valmistades tasub arutada, kuidas tagada vähemusele võimalus hariduseks, informatsiooniks, kultuuriliseks arenguks emakeeles. Kui minu mõtted sellel teema erakonna juhatuses heaks kiidetakse, ilmuvad nad ka valimiseelsesse programmi," rääkis Toom.

Michal: idee viiks Ida-Virumaa eraldamiseni

Reformierakonna Tallinna piirkonna juhi Kristen Michali hinnangul on Toomi jutt tagurlik ning see viiks Ida-Virumaa eraldamiseni.

"Eestis on täna juba tugev toetus ideele, et eestikeelne haridus peab algama lasteaiast. Eelmisel aastal toetas meie pakutud ideed ka mitte-eestlastest vanemate suur enamik, üle 70 protsendi. Yana Toom üritab endiselt minna vastassuunas, rääkides kultuuriautonoomia varjus tegelikult venekeelsete inimeste segregatsioonis hoidmisest ehk sisuliselt Ida-Virumaa eraldamisest ja vene hariduse osakaalu kasvust," kommenteeris Michal.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: