Afganistanis toimuvaid valimisi saadab jätkuvalt vägivald

Foto: Rahmat Gul/AP Photo/Scanpix

Afganistanis toimuvad teist päeva parlamendivalimised, mida saadab jätkuvalt vägivald. Rünnakus isevalmistatud lõhkekehaga hukkus pühapäeval riigi idaosas 11 tsiviilisikut, neist kuus olid lapsed. Laupäeval hukkus rünnakutes üle kogu riigi 38 inimest, vähemalt 150 sai vigastada.

Kolm aastat edasi lükatud valimised toimuvad ekstreemsetes oludes ja suurim saavutus on see, et need üldse toimuvad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Paljud valimisjaoskonnad tehti eile julgeolekulistel põhjustel ja jaoskondade läheduses korraldatud enesetapurünnakute tõttu lahti hilinemisega. Meie vaatlejad on saanud vigastada, on purunenud käsi ja jalgu," rääkis valimisvaatleja Diba Torabi.

Umbes 15 protsenti riigist on Talibani kontrolli all, 30 protsenti valimisjaoskondadest polegi saanud avada.

Kandaharis, kus mõni päev tagasi lasti maha kohalik kuberner ja luurejuht ning kus üle noatera pääses eluga NATO missiooni juht, USA kindral Scott Miller, on valimised nädala võrra edasi lükatud.

Valimiskampaania käigus on surma saanud kümme parlamenti kandideerijat.

Samas on valimistel ilmnenud ka tõsiseid tehnilisi probleeme.

Kuid ilmnenud on ka tõsised tehnilised probleemid. "Eile tulime siia valima, kuid oli palju segadust ja biomeetriline süsteem ei töötanud ja valimisjaoskonnas oli liiga vähe töötajaid. Täna oleme mina ja kõik see inimhulk mu selja taga siin, et hääletada, kuid süsteem on väga aeglane," kirjeldas valija Zahra Hassanpor.

249 kohale parlamendis kandideerib 2500 inimest. Loodetakse eelkõige sellele, et uus põlvkond vahetab välja vana.

Valimistulemused selguvad novembri keskpaigas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: