USA kindral hoiatas Afganistanist tagasi tõmbumise eest

USA merejalaväe kindralleitnant Kenneth McKenzie.
USA merejalaväe kindralleitnant Kenneth McKenzie. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kindralleitnant Kenneth McKenzie ütles teisipäeval USA senaatoritele antud ülevaates, et Afganistanis on sõjaline olukord hetkel patiseisus ning suure tõenäosusega langeks riik taas Talibani kontrolli alla, kui USA peaks oma sõdurid sealt praegu välja tooma.

Pentagon on esitanud kindralleitnant McKenzie USA keskväejuhatuse järgmiseks ülemaks ning sellega seoses toimus teisipäeval senati relvateenistuste komitees ka tema kuulamine, kus üheks põhiliseks teemaks oli just nimelt olukord Afganistanis, vahendasid Hill ja Guardian.

"Ma olen veendunud, et operatsioonilises mõttes on sõjaline olukord suures osas patiseisus," märkis ta ja hoiatas USA vägede Afganistanist välja tõmbamise eest, sest valitsusväed ei ole praegu veel võimelised riiki kaitsma.

McKenzie juhtis tähelepanu ka sellele, et inimkaotused Afganistani valitsusvägede ridades on olnud väga suured ning selline olukord pole sõjaliselt jätkusuutlik.

President Ashraf Ghani ütles eelmisel kuul, et alates 2015. aastast on võitluses langenud rohkem kui 28 000 valitsusväelast. McKenzie sõnas, et USA peab tegema Afganistani relvajõudude rohkem koostööd ja parandama seda, keda värvatakse, kuidas väljaõpet korraldatakse ning kuidas missioone läbi viiakse.

USA väed on olnud Afganistanis alates 2001. aastast, mil Washington tõrjus võimult islamiäärmusliku rühmituse Taliban. Selle aja jooksul on langenud 2400 USA sõdurit, 12 neist käesoleval aastal. Viimasel ajal on USA vägede ülesandeks olnud eelkõige väljaõpe, õhutoetus ning erioperatsioonid.

Erinevate intensiivsusega sõda või sisekonflikt on aga problemaatilises Afganistanis kestnud sisuliselt alates 1970. aastatest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: