Tartu Ülikooli kliinikum: sügelistepuhang on kontrolli all

{{1541079480000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tartu Ülikooli kliinikumi esindajate sõnul said 44 haiglatöötajat sügeliste nakkuse. Ükski patsient haigestunud ei ole.

Kliinikumi juhatuse liige, ravijuht Andres Kotsar, infektsioonikontrolli teenistuse direktor Matti Maimets, arst Vivika Adamson ja õde Tiina Teder andsid selgitusi kliinikumis toimunud pressikonverentsil

Neljapäeval teatas kliinikum, et infektsioonikontrolli teenistusele laekunud info kohaselt levivad nende majas sügelised.

Matti Maimets rääkis, et sügelised said alguse saanud ühest väga haigest patsiendist, kes käis läbi mitme osakonna ja jõudis nakatada 44 töötajat. Maimets selgitas, et sellel patsiendil on ülinakkav koorikuliste sügeliste nakkus, aga temalt nakkuse saanud meditsiinitöötajatele kandus üle tavasügeliste nakkus.

"Tavasügelised ei ole väga nakkavad. Need nõuavad pikaajalist füüsilist, intiimkontakti," rääkis Maimets.

"Meil on kõikidele ravimid olemas ja kõik on kontrolli all. Täna uusi juhtumeid juurde ei ole tulnud," lisas ta.

Ükski patsient haigestunud ei ole. "Patsiendid ei haigestu, sest nemad ei puutu seda indekspatsienti. Tänase seisuga ei ole ühtki nakatunud patsienti," sõnas Maimets.

Praegu on indekspatsient isoleeritud eraldi ruumis intensiivravi osakonnas. "Intensiivravi vajavad inimesed viiakse kahte teise osakonda. Keegi abita ei jää," märkis Maimets.

Maimets rääkis veel, et ükski meditsiinitöötaja hospitaliseerimist ei vajanud ja pärast ravi saamist said nad jätkata tööülesannete täitmist. Nakuse said põhiliselt hooldustöötajad ja õed ning üks arst.

Tartu Ülikooli Kliinikum palub kõikidel, kes on alates septembrist kuni selle kolmapäevani külastanud kliinikumi, kaebuste ilmnemisel pöörduda perearstile.

Sügelisi tekitab parasiit – sügeliselest (Sarcoptes scabiei var. Hominis). Pärast nahale sattumist tungib lest naha pindmisesse kihti, kuhu uuristab 0,5–1 cm pikkuse käigu ja muneb munad.

Sügeliselestad levivad inimeselt-inimesele tiheda kontakti kaudu parasiitide poolt kahjustatud nahaga, sealhulgas seksuaalse kontakti ajal. Lestad kanduvad nahalt nahale küllaltki kiiresti.

Levik voodipesu ja aluspesu kaudu toimub lühikese aja jooksul pärast nendega kokkupuudet. Eriti nakkavad on koorik- ehk norra sügelised ja seda just suure lestade hulga tõttu nakatunu nahas.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: