Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Šmigun-Vähi kandideerib Reformierakonna ridades riigikokku

{{1541521440000 | amCalendar}}
Kristina Šmigun-Vähi
Kristina Šmigun-Vähi Autor/allikas: ERR

Murdmaasuusataja ja olümpiavõitja Kristina Šmigun-Vähi liitus Reformierakonnaga ja kandideerib kevadel riigikogu valimistel.

"Jah, ma lähen poliitikasse," kinnitas Šmigun-Vähi Kanal 2 saates "Radar".

Šmigun-Vähi sõnul soovis teda enda nimekirja nii Reformierakond kui ka Keskerakond. Ta otsustas Reformierakonna kasuks ning on teisipäeva õhtuks juba partei liikmeks astunud.

Šmigun-Vägi ütles, et ta mõtles pikalt pärast seda, kui oli mõlema erakonna esimehega kohtunud.

"Lõpuks ikkagi kõik läks selle peale, mida minu süda tunneb. Selleks tõesti oli Reformierakond, kellega näen, et mul on kuidagi ühine mõte, oleme sarnased, maailmavaade on ühesugune," rääkis ta. Enda sõnul võiks ta riigikokku kandideerida Tallinna kesklinnas.

Šmigun-Vähi rääkis saates, et on kaheksa aastat olnud tippspordist eemal, kuid jõudnud nüüd eluperioodi, kus ta tahab midagi uut ja huvitavat teha, sest tal on selleks energiat ja tahtmist.

Ta kinnitas, et ei lähe poliitikasse tippsportlasena. "Ma lähen tubli ja tööka Eesti naisena, kes hoolib oma oma lastest ja nende tulevikust. Just selliste naiste hääl võiks minu suu läbi ka valjemini kõlada," selgitas Šmigun-Vähi pressiteate vahendusel. "Tunnen, et olen täna valmis taas Eesti heaks endast kõik andma," kinnitas ta.

"Esimese asjana saan olla eeskujuks. Ka näiteks selles osas, et Eesti asjade ajamisel oleks rohkem koostöömeelt. Konkurents on hea, aga koostööd peab ka suutma teha. Mina luban küll, et olen valmis toetama väga häid algatusi ka siis, kui need mõne konkurendi poolt tulevad. Meid on liiga vähe, et lasta head mõtted raisku ainult jonni pärast," ütles Šmigun-Vähi.

Reformierakonna esimehe Kaja Kallase sõnul on ta Šmigun-Vähiga rääkides mõistnud, et olümpiavõitja jagab temaga sama maailmavaadet. "Oleme Kristinaga arutanud, et riigi peamine ülesanne on luua inimestele tingimused ise edukas olla, mitte kõiki jõuga võrdseks teha. Seetõttu on mul hea meel, et Kristina tuleb valimistele Reformierakonnaga."

Kristina Šmigun-Vähi on kahekordne juunioride ja ühekordne täiskasvanute maailmameister ning kahekordne olümpiavõitja.

2006. aasta taliolümpiamängudel Torinos võitis Kristina Šmigun kuldmedali nii kümne kilomeetri klassikatehnika sõidus kui ka 15 kilomeetri suusavahetusega sõidus.

Samal aastal andis Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) Šmigunile Sportstar '​i aunimetuse. Autasu üleandmise gala toimus ROK-i peakorteris Lausanne'is ning seda kandis üle telekanal Eurosport.

Pärast hooaja vahelejätmist seoses tütre sünniga teatas Kristina Šmigun-Vähi 21. septembril 2009, et kavatseb tippspordis jätkata.

2010. aasta taliolümpiamängudel võitis ta hõbemedali. 2. juulil 2010 teatas Šmigun-Vähi, et loobub tippspordist.

Aastal 2010 valiti ta Eesti aasta naissportlaseks.

23. jaanuaril 2002. aastal saabus Eesti suusaliitu rahvusvahelise suusaliidu sõnum, et Kristina Šmiguni dopinguproov on osutunud positiivseks. Tema 12. detsembril 2001 maailmakarikavõistluste etapil antud proovist oli leitud keelatud ainete nimekirjas olevat anaboolse toimega hormooni 19-norandrosterooni.

"Ma pole kasutanud seda ainet, mis seisab kirjas rahvusvahelisest suusaliidust tulnud faksil," ütles Šmigun toona. "Seepärast soovin kiiresti B-proovi uurimist. Võitlen oma puhtuse ja õigluse eest. Ma ei karda midagi. Võin, käsi piiblil, vanduda, et minu südametunnistus on puhas".

2013. aasta detsembris esitas ROK Šmigun-Vähile kahtlustuse seoses 2006. aastal Torino taliolümpiamängudel tema proovidest leituga. Šmigun-Vähi kaebas A-proovi avamise kohtusse ja seetõttu ei avatud B-proovi.

2017. aastal teatas ROK, et 2006. aasta Torino taliolümpiamängude proovide järeltestimine on lõppenud ning ühtegi positiivset proovi ei leitud, seega jäävad Šmigun-Vähile Torinos võidetud olümpiamedalid alles.

 

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: