Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti riik ei tea midagi Šmiguni pöördumisest inimõiguskohtusse

Kristina Šmigun-Vähi Torino olümpiakullaga
Kristina Šmigun-Vähi Torino olümpiakullaga Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Välisministeerium tunnistas, et ei ole teadlik dopingusüüdistused edukalt tõrjunud suusataja Kristina Šmigun-Vähi pöördumisest peamise rahvusvahelise inimõiguste kaitsega tegeleva kohtuorgani poole.

"Kõik Eesti vastu Euroopa Inimõiguste Kohtusse (EIK) esitatud kaebused, mida EIK sisuliselt arutab, ning milles hiljem tehakse avaldamisele kuuluv otsus, saadetakse Eesti riigile vastamiseks. Samuti saadetakse riigile alati informatsioon, kui nende kodanik on esitanud kaebuse teise riigi vastu ja see kaebus on võetud sisuliseks menetlemiseks. Kristina Šmiguni EIK-i esitatud kaebusi Eesti riigile teadmiseks ega vastamiseks edastatud ei ole," ütles välisministeeriumi pressiesindaja esmaspäeval BNS-ile.

Šmigun-Vähi isa, suusatreener Anatoli Šmigun väitis eelmisel nädalal usutluses Postimehele, et nad pöördusid dopingusüüdistuste tõrjumiseks inimõiguskohtusse.

"Aga oluline oli ka, et tegime ühe väga targa otsuse: pöördusime abi saamiseks rahvusvahelisse inimõiguste, aga mitte spordikohtusse. Seal öeldi tegelikult suhteliselt kiiresti, et inimõigusi on rikutud ja kogu lugu. Juhtum suleti," rääkis Anatoli Šmigun intervjuus Postimehele.

"Käesoleval juhul tulebki tähelepanu pöörata ka sellele, et Kristina Šmiguni etteheited ei puudutanud Eesti riiki, vaid Rahvusvahelist Olümpiakomiteed ja teisi organisatsioone. Euroopa Inimõiguste Kohtusse saab pöörduda aga vaid riikide vastu, kes on ratifitseerinud Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni," märkis välisministeeriumi esindaja.

EIK-sse saab pöörduda alles siis, kui isik on ammendanud oma riigis kõik kohtuinstantsid. Teadaolevald Šmigunid Eestis dopinguteemal kohtus pole käinud.

Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) teatas eelmisel nädalal, et 2006. aasta Torino taliolümpiamängude proovide järeltestimine on lõppenud ning ühtegi positiivset proovi ei leitud, seega jäävad Šmigun-Vähile Torinos võidetud olümpiamedalid alles,

ROK esitas Šmigun-Vähile 2013. aasta detsembris kahtlustuse seoses tema 2006. aasta proovidest leituga. Šmigun-Vähi kaebas A-proovi avamise kohtusse ja seetõttu ei avatud B-proovi.

Šmigun-Vähi võitis Torino olümpiamängudel kaks kuldmedalit: 7,5 + 7,5 km suusavahetusega sõidus ja 10 km klassikatehnika eraldistardis.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: