Lõuna-Korea luure: Põhja-Korea saadik Itaalias varjab end ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põhja-Korea lipp.
Põhja-Korea lipp. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Põhja-Korea suursaadik Itaalias varjab end, ütles Lõuna-Korea parlamendiliige neljapäeval pärast kinnist koosolekut luureametnikega.

Suursaadik Jo Song-gili ametiaeg lõppes novembri lõpus, kuid ta põgenes juba novembri algul koos naisega diplomaatilisest kompleksist, ütles seadusandja Kim Min-ki ajakirjanikele.

Lõuna-Korea päevaleht JoongAng Ilbo oli varem teatanud, et Jo palus koos perekonnaga ühes lääneriigis varjupaika.

"Ta palus asüüli eelmise kuu algul," kirjutas leht Souli diplomaatilisele allikale viidates.

Itaalia võimud ei tea, mida teha, lisas viidatud ametnik, kuid ütles, et nad "kaitsevad teda turvalises kohas".

Viimane ülehüpanud Põhja-Korea diplomaat oli Londonis suursaadiku asetäitjana töötanud Thae Yong Ho, kes otsustas 2016. aastal kodumaale mitte naasta.

Jo (48) on olnud Roomas suursaadiku kohusetäitja alates 2017. aasta oktoobrist, mil Itaalia saatis protestiks Põhja-Korea tuumakatsetuste vastu välja toonase suursaadiku Mun Jong-nami.

Itaalia on Pyongyangi jaoks tähtis diplomaatiline missioon, sest Roomas aetakse asju ka ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooniga, mille kaudu jõuab Põhja-Koreasse toiduabi.

Ajalehe JoongAng andmetel on Jo ühe Põhja-Korea väga kõrge ametiisiku väimees.

Reeglina tuleb Põhja-Korea diplomaatidel ülehüppamise vältimiseks jätta välisriiki teenima asudes mitu perekonnaliiget, enamasti last, "pandiks" koju.

Jo tuli aga 2015. aasta mais Rooma koos naise ja lastega, mis viitab, et ta võib kuuluda mõnda privilieegritud perekonda, kirjutas JoongAng.

Itaalia teada ei ole ükski Põhja-Korea diplomaat asüüli palunud

Itaalia ei tea, et Põhja-Korea suursaadik Roomas, kes Lõuna-Korea luure andmetel end riigis varjab, oleks asüüli palunud, ütles välisministeeriumi allikas neljapäeval.

"Meil ei ole sellise taotluse kohta andmeid," ütles allikas AFP-le ja lisas, et ministeerium on saanud üksnes taotluse diplomaadi väljavahetamiseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: