Afganistanis toodetud oopiumi kogus tänavu vähenes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lapsed oopiumipõllul töötamas, Afganistan 2018. aasta aprill.
Lapsed oopiumipõllul töötamas, Afganistan 2018. aasta aprill. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Afganistanis toodetud oopiumi kogus ja hind on tänavu kõvasti langenud, sest riigis vältab lähiajaloo rängim põud ning oopiumimagunate kasvuala on vähenenud, selgus esmaspäeval iga-aastasest uuringust.

Kuigi 2017. aasta oli oopiumikasvatajatele soodne, siis tänavu on oopiumikasvanduste koguväärtus langenud 56 protsenti 604 miljonile dollarile, ütles ÜRO narkootikumide ja kuritegevuse büroo (UNODC).

Oopiumitoodangu potentsiaalne maht tänavusel lõikusajal langes 29 protsenti 6400 tonnile. Sellega pöördus osaliselt tagasi eelmise aasta 87-protsendine tõus.

Oopiumipõldude ala kahanes põua tõttu aastaga 20 protsenti ning põllud andsid ka vähem saaki.

Kuigi praegu on oopiumipõldude all 263 000 hektarit, siis on see jätkuvalt suurim ala pärast oopiumikasvanduste süstemaatilise vaatlemise alustamist 1994. aastal, ütles UNODC-i ja Afganistani uimastitõrje ministeeriumi ühisuuring.

Raportis öeldakse, et oopiumisaak kannatas põua tõttu "suures ulatuses" Põhja- ja Lääne-Afganistanis.

Pea 70 protsenti oopiumipõldudest asub mässuliste meelevallas olevas Lõuna-Afganistanis.

Afganistani keskvõimu vastu sõdiv Taliban on pikalt lõiganud kasu oopiumikasvatuselt, sest maksustab põllumehi ja uimastismugeldajaid ning islamiliikumisel on omad tehased tooroopiumi töötlemiseks morfiiniks või heroiiniks.

Uuringus öeldakse, et oopiumi hind langes tootmise ülekülluse tõttu. Põua tõttu on aga paljud farmerid oopiumi kasvatamises lõksus, sest muud taimed pole kasumlikud.

Oopiumikasvandustest on saanud Afganistani majanduse tähtis osa. Ainuüksi kasvandustes umbrohu juurimine ja saagi korjamine andis 2017. aastal maapiirkondades täiskohaga tööd 354 000 inimesele, öeldakse raportis.

Oopiumit kasvatatakse ka selleks varem sobimatutes piirkondades, sest põllumajandusmeetodid on edasi arenenud. Näiteks kasutavad mõned põllumehed nüüd päikeseenergiaga töötavaid niisutussüsteeme, uusi väetisi ja pestitsiide.

Afganistani 34 provintsist vaid 10 peetakse oopiumimagunate vabaks. 

Riigi püüdlused oopiumipõllud hävitada on ebaõnnestunud. Eelmisel aastal hävitati neljas provintsis kokku 406 hektarit põlde.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: