Afganistani president kutsus Talibani "tõsistele kõnelustele" Kabuliga

{{1548684720000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Afganistani president Ashraf Ghani kutsus esmaspäeval Talibani "alustama tõsiseid kõnelusi" Kabuli keskvalitsusega.

"Kutsun Talibani näitama üles oma afgaani tahtejõudu, aktsepteerima afgaanide rahunõudmist ning alustama tõsiseid läbirääkimisi Afganistani valitsusega," ütles Ghazni telepöördumises. 

Ghazni esines üleskutsega pärast enneolematuid maratonkõnelusi islamiliikumise ja USA vahel eelmisel nädalal Kataris. Taliban on seni keeldunud läbirääkimistest Afganistani valitsusega, keda liikumine peab USA nukurežiimiks.

Kõneluste kohal kõrgub USA presidendi Donald Trumpi selge soov panna punkt USA ajaloo pikimale sõjale. Ghani hoiatas leppesse tormamise eest ning tõi esile vägivalla, mis puhkes pärast Nõukogude Liidu riigist lahkumist 1989. aastal.

"Tahame rahu ja tahame seda kiirelt, aga tahame seda koos plaaniga," ütles Ghani.

"Me ei tohiks unustada, et selle sõja ohvrid on afgaanid... Ükski afgaan ei taha, et välissõdurid jäävad nende riiki määramata ajaks. Ükski afgaan ei taha seista silmitsi enesetapurünnakutega haiglates, koolides, mošeedes ja parkides."

Afganistani valitsuse teatel kinnitas Washington, et edu läbirääkimistel Talibaniga on suunatud rahukõneluste hõlbustamisele islamiliikumise ja Kabuli vahel. 

USA eriesindaja Zalmay Khalilzad saabus pühapäeval Kabuli, et informeerida Ghanit ja teisi Afganistani ametiisikuid kuus päeva Kataris Talibani esindajatega peetud kõneluste kulust. 

Nii USA kui ka Taliban on viidanud kõneluste "edusammudele", läbirääkimiste enneolematu pikkus on tekitanud lootuse, et silmapiiril võib olla kokkulepe, mis sillutaks teed Afganistani rahukõnelustele. 

"USA kordas kõnelustel Talibaniga, et ainus lootus saavutada Afganistanis püsiv rahu on Afganistani-sisesed kõnelused," lausus Ühendriikide eriesindaja Afganistani presidendipalee avalduse vahendusel. 

"Minu roll on vahendada" selliseid kõnelusi, lausus Khalilzad.

Afganistani võimud on varem väljendanud pahameelt kõnelustelt eemalejätmise pärast ning rõhutanud, et võimalik kokkulepe USA ja Talibani vahel vajab Kabuli heakskiitu.

Presidendipalee kinnitas, et USA ja Taliban pole sõlminud ühtegi kokkulepet võõrvägede lahkumise kohta ja mis tahes taoline otsus langetatakse kooskõlastatult Afganistani valitsusega. 

Khalilzad märkis ka, et Ühendriikide diplomaadid arutasid Talibaniga relvarahu, kuid sel teemal "esialgu edusammud puuduvad".

Laupäeval teatas Khalilzad, et kõnelustel islamiliikumisega Taliban on saavutatud "olulist edu". USA diplomaat rõhutas samas, et "milleski pole kokku lepitud, kuni kõiges pole kokku lepitud".

Talibani pressiesindaja Zabihullah Mujahid teatas laupäeval, et enne võõrvägede lahkumise ajaraami paikapanemist pole võimalik muudes küsimustes edasi liikuda.

Khalilzadi sõnul aga jõuti kõnelustel ühes asjas Talibaniga kokkuleppele.

Taliban "pühendus meie rõõmuks tegema kõik vajaliku, mis ennetaks seda, et Afganistan võiks kunagi saada platvormiks rahvusvahelistele terroristlikele rühmitustele või üksikisikutele", ütles Ühendriikide erisaadik New York Timesile.

USA kaitseministri kohusetäitja: kõnelused Talibaniga on julgustavad

USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan nimetas esmaspäeval Ühendriikide kõnelusi islamiliikumisega Taliban "julgustavateks". 

"Ma annaksin praegu hinnangu: julgustav," lausus Shanahan kaitseministeeriumis ajakirjanikele enne NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi võõrustamist.  

USA valitsusametnikud ütlesid detsembris, et president Donald Trump on otsustanud tuua enne suve riigist ära umbes pooled praegu seal tegutsevast 14 000 Ühendriikide sõdurist. Valge Maja pole seda seni kinnitanud. 

Shanahan ütles üksikasju lisamata vastuseks ajakirjaniku küsimusele, et talle ei ole tehtud ülesandeks valmistuda vägede "täielikuks" väljatoomiseks. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: