Peeter Tali: Venemaad ei maksa karta, aga ülemäära usaldada ka ei tasu

NATO strateegilise kommunikatsiooni keskuse asedirektor Peeter Tali.
NATO strateegilise kommunikatsiooni keskuse asedirektor Peeter Tali. Autor/allikas: ERR

ETV saates "Esimene stuudio" valeuudiste teemal arutlenud NATO strateegilise kommunikatsiooni keskuse asedirektor Peeter Tali tõdes, et Venemaad ei maksa karta, kuid usaldada ka ei tasu, kuna selle riigijuhid valetavad.

"Venemaad karta ei maksa, aga ei maksa ka ülemäära usaldada sellepärast, et kuidas saab usaldada riigijuhti või välisministrit, kes avalikult valetavad. See on isegi meie Riias asuvale NATO strateegilise kommunikatsiooni kompetentsikeskusesle natuke igav, et kui me vaatame, mis seal toimub, siis öelda jälle: "Valetasid jälle."," rääkis Tali.

Vastates saatejuhi väitele, et ka näiteks USA president Donald Trump on valet rääkinud, ütles Tali, et USA on demokraatlik riik ja seal järgneb niisugustele juhtumitele kohe valijate reaktsioon.

"Trump on kahtlemata demokraatlikult valitud, aga /.../ Venemaa ei ole demokraatlik riik. Pahalugu on see, et ta üritab survestada oma /.../ kõiki naabreid ja lõhkuda julgeolekuarhitektuuri, milles riigid on pärast Teist maailmasõda kokku leppinud. Ja jällegi, tulles tagasi strateegilise eesmärgi juurde, siis see eesmärk on taastada Vene impeerium - mitte Nõukogude Liit, aga Vene impeerium, kuhu sisse käisid ka Poola ja Soome. USA-l ma pole märganud, et oleksid sellised hegemonistlikud soovid," arutles ta.

Tali sõnul on USA Venemaa silmis moraalselt nõrk ning Moskva tahab ise maailmavalitseja rolli üle võtta. Seda püüab Venemaa teha valeinfo abil.

"Mida on vaja selleks teha? Ja tegelikult see pole ka midagi uut, aga siin on lihtsalt pandud raha ja tehnilisi vahendeid rohkem sisse. On vaja lõhestada, lõhkuda ära väärtusruum ja lõhestada. See on vastavalt strateegiline tase, operatiivtase ja taktikaline tase," rääkis Tali.

"Strateegiline tase on lõhestada rahvusvahelisi organisatsioone ja muuta nad erimeelsuste tõttu teovõimetuks. Räägime siin ÜRO-st, Euroopa Liidust, NATO-st. Leida üles, kus on see pragu ja külmutada see pragu suureks lõheks. Operatiivtasandil riikide vahel, näiteks Eesti või Soome, Poola ja Leedu vahel. Taktikaline tasand - leida üles erinevad grupid ühsikonnas, riigi sees, näiteks inimesed, kes räägivad türgi keelt, inimesed, kes räägivad saksa keelt, inimesed, kes on luterlased, inimesed, kes on katoliiklased, noored, vanad. /.../ Kuidagi lõhet tuleb tekitada ja seda üritatakse teha," kirjeldas ta.

"Putini režiim ei talu ühiseid väärtusi, koosmeelt, koos tegutsemist, sest üksi riikidega üks-ühele suhelda on ju lihtne, jagada ja valitseda. Aga kui on riikide grupp või rahvusvaheline organisatsioon, mis jagab samu väärtusi, siis on keerulisem seda murda. Ilmselt ka majandussanktsioonid on väga ebamugav Putini valitsusele ja tema juhitavale Venemaale tervikuna," lisas Tali.

Järgmise aasta kevadel Eestis toimuvatele valimistele Tali Venemaa poolt valimistesse sekkumise ohtu ei näe. Ta on kindel, et Eesti peab selliseid riske silmas ja suudab need maandada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: