Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raport: rootslasi tabas valimiste eel võltsuudiste laine

Rootsi valimised ja sotsiaalmeedia.
Rootsi valimised ja sotsiaalmeedia. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rootslasi pommitatakse pühapäevaste valimiste eel Twitteris võltsuudistega, millest paljud sisaldavad sihilikult ekslikku teavet teemadel nagu immigratsioon ja islam, selgus neljapäeval avaldatud Oxfordi ülikooli raportist.

Ülikooli Oxford Internet Institute'i raportis Rootsi parlamendivalimiste kajastusest Twitteris ("Mapping the 2018 Swedish General Election on Twitter") jõutakse järeldusele, et tervelt kolmandik viimasel ajal Twitteris jagatud Rootsi poliitikat puudutavatest artiklitest on "rämpsuudised".

Võltsuudiste taga olevad allikad avaldavad tegelike poliitika-, majandus- või kultuuriuudiste pähe sihilikult eksitavat, petlikku või ebaõiget informatsiooni. Sageli sisaldavad need erineval kujul äärmuslikku, sensatsioonimaigulist või vandenõudele vihjavat materjali, vahendas portaal The Local.

Rootsi Twitteri-kogukonnas ringlevate võltsuudiste osakaal on suurem kui üheski teises vaadeldud Euroopa riigis ning jääb maha üksnes viimaste suurte valimiste aegsele USA-le, seisab raportis.

Uurijad võtsid vaatluse alla 275 000 säutsu 8.-17. augustini, mil valimisteni oli jäänud paar nädalat ja kampaania tõusis haripunkti.

Uudisteagentuuri Reuters teatel tuvastati raportis, et kolme enim eksitavat infot levitava saidi - Samhällsnytti, Nyheter Idagi ja Fria Tideri - taga on paremäärmusluses süüdistatud erakonna Rootsi Demokraatide (SD) endised liikmed.

Need kolm saiti avaldasid kokku üle 85 protsendi levitatavast väärinfost, mis käsitles küsimusi nagu immigratsioon või islam.

Uurimistöö juhid Fabian Sinvert Oxfordist ja Freja Hedman Lundi ülikoolist ütlesid ka, et kõik kolm saiti matkivad suurte uudistevõrkude kujundust ja heli, mis raskendab kogenematutel lugejatel neis rämpsuudiseid ära tunda.

Erinevalt USA-st, kus Venemaad süüdistatakse president Donald Trumpi toetuseks võltsuudistega valimistesse sekkumises, ei tuvastanud uurijad Rootsis välisriikide tegutsemist.

Kümnest Rootsi valimiste eel enim jagatud rämpsuudisest kaheksa allikad olid kodumaised, rõhutatakse raportis. Otseselt Vene allikad moodustasid alla ühe protsendi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: