Umbes 55 000 inimesel võib tekkida kohustus tulumaksu juurde maksta

Foto: Siim Lõvi /ERR

55 000 inimest on tänavu üheksa kuu kokkuvõttes kasutanud maksuvaba tulu ettenähtust rohkem ning neil võib tuleval aastal tekkida kohustus tulumaksu juurde maksta. Tänavu maksuamet neile enam hoiatusteateid ei saada. Peaaegu 480 000 inimest on aga osa maksuvaba tulu kasutamata jätnud ning nemad võivad järgmisel aastal raha juurde saada.

Maksuameti viimastel andmetel ligi kuus protsenti kõigist tulusaajatest ületab oma tulumaksuvaba miinimumi - 55 000 inimest on kasutanud raha kokku üheksa miljoni euro eest rohkem. Nendele on maksuamet saatnud selle aasta jooksul ligi 60 000 hoiatust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Teated maksukohustuse tekkimisest on avaldnud oma mõju.

"Umbes pool teavituste saajatest järgmiseks kuuks on midagi muutnud. Kas nad on siis maksuvaba tulu kasutamist vähendanud, ära lõpetanud või siis on ka neid, kes on otsustanud, et nad ei tee midagi. Sel aastal me rohkem teavitusi personaalselt ei saada, küll aga on kõigil võimalik e-maksuametis ise käia vaatamas, kuidas nendel tulu on deklareeritud ja maksuvaba tulu kasutatud," rääkis maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi.

Ülejäänud 94 protsenti inimestest jagunevad pooleks. Neist esimene pool ehk 46 protsenti, kuhu kuuluvad stabiilset sissetulekut saavad inimesed, on kasutanud maksuvaba tulu täpselt ettenähtud määras. Teine pool ehk 49 protsenti on arvestanud tulumaksuvaba osa konservatiivselt ja saavad järgmise aasta deklaratsiooniga kokku üle 100 miljoni euro raha tagasi.

Statistika näitab, et ebaregulaarse sissetulega inimesed pole maksuametile suureks probleemiks.

"Meie praktika näitab, et need inimesed, kellel on väga ebaregulaarsed sissetulekud, pigem on olnud konservatiivsed ja maksuvaba tulu kasutanud vähem või üldse mitte, teades juba ette, et nad ei suuda nii hästi hinnata," ütles Liivamägi.

Suurem probleem tekib inimestel, kes saavad ühekordse suure tulu näiteks vara müügist või siis aastalõpu preemiatest-listasudest. Kui need kajastuvad veel detsembris makstavates sissetulekutes, siis suureneb ka aastatulu.

"Kui tulumaks on 20 protsenti, siis 80 protsenti jääb inimesele endale kätte, ta netosissetulek kindlasti suureneb. Siin on mõnikord ka olnud kartus, et ei tahaks justkui lisatasu saada, sest see kaotab ära õiguse maksuvabale tulule. Võib kaotada, aga netosissetulek on inimesel ikkagi suurem. Nendele on siin soovitus mitte kasutada maksuvaba tulu rohkem," rääkis Liivamägi.

Uuel aastal, kui tänavune aastatulu on selgunud, teavitab maksuamet valesti maksuvaba osa hinnanud inimesi tuludekalaratsiooni esitamisest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: