Ratas: valitsuse otsustest peab võitma vaikiv enamus, mitte jõukas vähemus

{{1539421440000 | amCalendar}}

Keskerakonna esimees Jüri Ratas hoiatas partei kongressil peetud kõnes Reformierakonna plaani eest kulutada 200 miljonit ühiskonna kõige jõukamatele.

Ratas ütles oma kõnes, et praegune valitsusliit tegi maksuvaba tulu reformiga pealtnäha võimatut, kus sajad tuhanded inimesed võidavad igakuiselt 64 eurot. Ta nimetas seda käesoleva sajandi suurimaks maksureformiks, mida ei söanda tagasi pöörata enam ükski erakond.

Ta peatus Reformierakonna retoorikamuutusel ja tuletas meelde, et poliitiline konkurent on lubanud säilitada viiesaja eurose maksuvaba tulu, kuid soovib seda laiendada ka ühiskonna kõige jõukamale osale.

Reformierakonna praegune ettepanek [500 eurot maksuvaba tulu kuus olenemata palgast] tõstaks Ratase sõnul kõigi 2100 eurot ja enam teenivate inimeste sissetulekut saja euro võrra kuus.

Ta rõhutas, et Keskerakond ei ole nõus poliitikaga, millest võidab vaid jõukam osa ühiskonnast. "Meie suunaksime selle 200 miljonit eurot erakorralisse pensionitõusu. Igast valitsuse otsusest peab võitma ühiskonna vaikiv enamus, mitte jõukas vähemus."

Ratas ütles erakonnakaaslastele, et Keskerakonna tulevikuvisioon on tugeva keskklassiga õiglane riik, kus on hea haridus, õigeaegne ja kvaliteetne tervishoiuteenus ning kõigiks elulisteks vajadusteks piisav pension.

"Sellist riiki ei ehita paari aastaga ning selleks ei piisa 25 kohast parlamendis. Me vajame veenvat valimisvõitu," märkis ta.

Kui pärast valimisi kaldub võim taas paremale, süveneb Ratase sõnul ebavõrdsus veelgi. "Eesti on jätkuvalt riik, kus vähesed on jõukad, liiga paljud on vaesed ning keskklass ei suuda oma õiguste eest seista," kirjeldas ta.

Ratas ütles, et Keskerakonnal tuleb valimised võita, et välistada Reformierakonna ja EKRE äärmusparempoolse valitsuse loomine. "See ei teeniks õiglase Eesti ega enamuse Eestimaa elanike huve. Õiglane riik austab kõiki oma inimesi, mitte ei vastanda kogukondi küüniliselt häälte nimel."

"Aktuaalse kaamera" küsimusele, kas Keskerakond ja Reformierakond võivad vaatamata kõigele end pärast valimisi leida koalitsioonipartneritena, Ratas otseselt eitavalt ei vastanud.

"Kui Reformierakond ütleb, et nemad soovivad 200 miljonit panna kõige jõukamatele, siis ma arvan, et meie seisukoht on, et see tuleb panna eakatele, nendele, kes on oma tööstaažiga pensioni välja teeninud. Keskerakond ei nõustu kindlasti järgmises valitsuskoalitsioonis solidaarset tervishoiusüsteemi ära kaotama või sotsiaalmaksu ära kaotama," ütles Ratas.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles sel nädalal ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et tema juhitava partei ja Jüri Ratase juhitava Keskerakonna suurim erinevus seisneb selles, et kui Keskerakonna arvates tahavad madalapalgalised olla madalapalgalised elu lõpuni, siis Reformierakonna nägemuses tahavad inimesed pingutada ja teenida ka suuremat palka.

"Keskerakond teeb oma poliitikaga kõik, et inimesed jääksid sinna, kus nad on. Et maksud lähevad sissetuleku kasvuga nii kõrgeks, et inimestel puudub motivatsioon rohkem pingutada ja rohkem teenida," rääkis Kallas kolmapäeval.

Ratas tänas kongressil mitut äsja erakonnaga liitunud tuntud inimest. Kaido Höövelson oli üks neist. "Ma tulin siia eelkõige saama kogemusi, et kas see Eesti, mille suunal praegu erakond töötab, kas see tuleviku Eesti on samasugune Eesti nagu mina nägin seda 14 aastat väljastpoolt," rääkis Höövelson.

Staažikas keskerakondlane Heimar Lenk tundis muret, et erakonna asutajat Edgar Savisaart polnud kohal. "Oleks olnud väga ilus, kui siin saali keskel tribüüni ees oleks olnud üks ratastool ja üks mees oleks seal istunud ja rahvas oleks püsti seistes teda tänanud," kommenteeris Lenk.

Jüri Ratas ütles, et Savisaar oli kongressile kutsutud, aga teades tema tervislikku seisundit, soovitakse talle kõige paremat.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: