Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Parteid kavandavad valimisprogrammidesse erinevaid maksumuudatusi

Foto: Erik Peinar/Riigikogu kantselei

Riigikogus esindatud erakonnad kavandavad valimisprogrammidesse erinevaid maksumuudatusi, mis puudutavad näiteks tulumaksuvaba miinimumi, sotsiaalmaksu või aktsiisi. Kavandatakse ka varamaksu.

Erakondade kinnitusel on nende valimisprogrammid valmimas, kuid nad soostuvad nimetama peamisi maksumuudatusi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Reformierakond lubab taastada kõigile ühetaolise maksusüsteemi.

"Meie keskne maksupoliitiline lubadus on laiendada maksuvaba miinimumi 500 eurot kuus kõigile," selgitas Reformierkaonna juhatuse liige Aivar Sõerd.

Ta möönis, et tulumaksuvaba miinimumi laiendamine kõigile 500 euroni kuus on kulukas ning katteallikate otsimine väljakutse.

Isamaa pakub maksurahu, lubades makse mitte tõsta, vaid ainult langetada.

"Üksikisiku tulumaksu maksuvaba miinimum tuleb siduda laste arvuga. Kui me räägime pensionist, siis kui teine sammas on vabatahtlik, siis langeb inimeste tulumaks kaks protsenti jne," rääkis Isamaa eestseisuse liige Priit Sibul.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond lubab langetada käibemaksu, kuhu fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul läheb praegu suurim osa vaesema elanikkonna sissetulekust.

"Käibemaksu soovime 20 protsendilt tuua 15 protsendi peale. Käibemaks on majanduse arengut ja tarbimist kõige rohkem pärssiv maks," põhjendas ta.

Vabaerakond peab Eesti suurimaks probleemiks kõrgeid tööjõumakse ning varamaksude puudumist.

"See ei tähenda seda, et kui me räägime kinnisvaramaksust, siis see tavalise inimese tavalist eluaset hakkab puudutama. Küll aga saab maksustada kommertskinnisvara ja teisiti ei ole võimalik sotsiaalmaksu vähendada kuidagi," selgitas Vabaerakonna esimees Andres Herkel.

Sotsiaalmaksu vähendaks Vabaerakond alates neljast protsendipunktist.

Keskerakond lubab maksurahu energiamaksudele. "Lisaks elektriaktsiisi alandamisele soovime muutust, et kütuseaktsiisidest 75 protsenti läheks tagasi teedesse," sõnas erakonna aseesimees Kadri Simson.

Veel lubab Keskerakond jätkata senist poliitikat, et väikest ja keskmist palka teenivad inimesed poleks kõrgelt maksustatud.

Sotsiaaldemokraadid lubavad tulumaksuvaba miinimumpalka.

"Me kindlasti arvame, et ka järgnevatel aastatel tuleks selles loogikas samme edasi astuda, et ka tulevikus oleks miinimumpalk selline sissetulek, mille pealt tulumaksu ei võeta, kuna meie arvates alampalka maksustada on ebamoraalne," rääkis erakonna esimees Jevgeni Ossinovski.

Tema hinnangul ei vaja Eesti maksupoliitika radikaalset muutmist.

Esimesed täpsemad maksuprogrammid lubatakse avalikustada juba tuleval nädalal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: