AfD distantseerib end oma noorteorganisatsioonist

AfD noorteorganisatsiooni liikmed parteikongressil.
AfD noorteorganisatsiooni liikmed parteikongressil. Autor/allikas: SCANPIX/Michael Schick

Saksamaa parempopulistlik erakond AfD (Alternative für Deutschland) kaalub oma noorteorganisatsioonist lahkuminekut ning nõuab koheselt selle paremäärmuslike liikmete väljaviskamist, teatas Saksa avalik-õigusliku ringhäälingu ARD uudistesaade Tagesschau.

AfD eestseisus distantseeris end oma partei noorteorganisatsiooni Noor Alternatiiv (Junge Alternative) paremäärmuslikest liikmetest. Eestseisus teatas, et noorteorganisatsiooni osade liikmete inimvaenulikke väljendusi võetakse vastu vastikusega ning et noorteorganisatsioon peab nendest liikmetest koheselt vabanema.

Avalduse taustaks on partei noorteorganisatsiooni osade liikmete poolt internetifoorumites tehtavad rassistlikud väljendused ning vägivallafantaasiad.

Tagesschau teatel valmistatakse AfD-s ette partei põhikirja muudatust, mis võib tuua kaasa noorteorganisatsiooni lahutamise erakonnast üldse. Lõpliku otsuse peab tegema AfD parteikongress, mille toimumise kuupäeva pole veel paika pandud.

AfD juhtkond on üksmeelel aga selles, et midagi tuleb ette võtta. Esmalt moodustati parteisisene töögrupp, mis kirjeldas olukorda. Sellelt platvormilt kutsub eestseisus kokku eriistungi arutamaks noorteorganisatsiooni olukorda.

Töögruppi juhib Bundestagi liige Roland Hartwig. Ta hoiatas novembri keskel parteijuhte, et taktikalistel kaalutlustel ei tasu paremäärmuslasi parteis tolereerida.

Noor Alternatiiv on ka ise asunud tegutsema, sulgedes näiteks oma Niedersachseni allorganisatsiooni pärast seda, kui sisejulgeoleku politsei oli võtnud nad jälgimise alla.

AfD noorteorganisatsioon asutati 2013. aastal. Sinna saavad kuuluda 14-35-aastased ning sel on üle 2000 liikme. Noor Alternatiiv on üks kiiremini kasvavaid noorteorganisatsioone Saksamaal. Nad nimetavad end ise AfD programmi innovaatoriteks.

AfD on INSA-uuringukeskuse viimase avaliku arvamuse küsitluse järgi populaarsuselt kolmas erakond Saksamaal. 19. novembril avaldatud küsitluse järgi toetas AfD-d 15,5 protsenti, millega jäädi alla CDU/CSU-le (25,5 protsenti) ja Rohelistele (20 protsenti), aga edestati napilt näiteks sotsiaaldemokraate (14,5 protsenti).

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: