Merkeli konservatiivid arutavad partei tulevase suuna üle

Saksa kantsleri Angela Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU).
Saksa kantsleri Angela Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU). Autor/allikas: Michele Tantussi/Reuters/Scanpix

Saksa kantsleri Angela Merkeli Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) liikmed vaidlesid pühapäeval selle üle, kas partei peaks naasma konservatiivsema suuna juurde, kui Merkel parteijuhi kohalt lahkub.

Merkel teatas sel nädalal, et lahkub detsembris CDU liidri kohalt. Tema juhtimise all on partei ligi 20 aasta jooksul nihutanud paremalt poolt tsentrisse, vahendas Reuters.

Nüüd kogub CDU-s hoogu konkurents Merkeli järeltulijate vahel partei uue juhi kohale.

Üks kandidaatidest on terviseminister Jens Spahn. Tema hinnangul on CDU profiil muutunud lahjemaks, kuna partei on liikunud viimastel aastatel liiga tsentrisse.

"Parteid peavad taas teistest rohkem erinema," ütles Spahn ajalehele Welt am Sonntag. "See viis, kuidas meie näeme inimesi ja ühiskonda on fundamentaalselt erinev sellest, kuidas näevad Sotsiaaldemokraadid," lisas ta.

Spahn on tugevalt kritiseerinud Merkeli 2015. aasta otsust võtta riiki vastu enam kui miljon põgenikku.

Spahn välistas koalitsiooni loomise immigratsioonivastase parteiga Alternatiiv Saksamaale (AfD). Ta kirjutas Twitteris, et CDU ei saa teha koostööd parteiga, mis on Ameerika-vastane ja jumaldab Vene autokraate. Ta süüdistas AfD-d ka selles, et partei tahab tagasi pöörata Euroopa integratsiooni.

CDU asejuht Armin Laschet aga hoiatas selle eest, et parteid rohkem paremale poole tagasi suunata. "Ma olen veendunud, et selline poliitikamuutus oleks vale," ütles ta ajalehele Süddeutsche Zeitung. Ta lisas, et CDU peaks jääma tsentristlikule teele.

Kandidaat, kes tõenäoliselt jätkaks Merkeli seatud rajal, on CDU peasekretär Annegret Kramp-Karrenabuer. Tema peaks oma võimalikust kandidatuurist rääkima lähipäevil.

Kolmas kandidaat on Friedrich Merz, kes pooldab liikumist madalama maksukoormuse ja ettevõtjasõbralikuma parempoolse konservatismi poole, mille Merkel on tagaplaanile tõrjunud.

Paistab, et CDU on tulevase juhi küsimuses lõhestunud. Bild am Sonntagi tellitud Emnidi küsitlus näitab, et 44 protsenti partei liikmeteks toetab uue juhina Merzi ning 39 protsenti eelistab Kramp-Karrenbauerit. Spahni toetab vaid üheksa protsenti partei liikmeist.

SPD ei jää koalitsiooni iga hinna eest

Ka CDU koalitsioonipartneri Sotsiaaldemokraatide (SPD) juhatus arutas pühapäeval partei tulevikku.

SPD asejuht Ralf Stegner ütles, et tema partei ei jää koalitsiooni edasi iga hinna eest.

"Kui koalitsioon ei muuda drastiliselt ja kiiresti oma töölaadi ja mainet, siis see ei saa püsida ja ka ei jää püsima," ütles Segner.

SPD oli Merkeli koalitsioonipartner tema esimesel ametiajal aastatel 2005 kuni 2009, kolmandal ametiajal aastatel 2013 kuni 2017 ning nüüd, tema neljandal ja ühtlasi viimasel ametiajal.

Merkeli tsentristlik suund on nõrgendanud SPD-d ning parempoolsem CDU võib muuta vasaktsentristliku partei mõõdukate hääletajate jaoks atraktiivsemaks.

RTL/n-tv tellitud Forsa küsitlus näitas pühapäeval, et SPD toetus on kukkunud rekordmadalale tasemele ehk 13 protsendi juurde. Merkeli CDU/CSU bloki toetus on tõusnud 27 protsendini.

Immigratsiooni pooldavate Roheliste toetus tõusis 24 protsendi juurde, millega partei on tugevuselt teine.

AfD toetus langes 13 protsendi juurde. Nii Vabade Demokraatide (FDP) kui ka partei Vasak toetus on üheksa protsendi juures.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: