X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poliitikud on pensionireformi põhimõtete kujundamisel eri meelt

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kui paljud riigikogu saadikud leiavad, et pensioni praegust süsteemi tuleks muuta, siis eriarvamusel ollakse küsimuses, milline reformikava oleks esimese samba muutmiseks parim.

Kuni esmaspäevani oli pensionireformijate plaan selline, et alates 2021. aastast oleks tööturule siseneneja jaoks pensioni esimeses sambas lisaks pensioni baasosale tähtis vaid tööstaaž.

Esmaspäeval otsustas riigikogu sotsiaalkomisjon, et arvutamise aluseks võetakse pooles ulatuses staaž ja pooles töötasu. Sellist esimese samba pensioni, kus lisaks baasosale tuleb pool staažist ja pool töötasust hakkavad tulevikus saama need, kes lähevad tööle 2021. aastal.

Sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm ütles, et otsusele eelnes aktiivne arutelu küsimuses, kas see, et arvestada ainult tööstaaži, aga mitte esimeses sambas makstud makse, ei võta maha motivtsiooni inimestelt ja tööandjatelt maksta õigesti ja õiglaselt kõiki riiklikke makse.

Valimistel sotsiaaldemokraatide seas kandideeriv Monika Haukanõmm leidis, et nüüdne muudatus aitab vähendada vahesid madalapalgaliste ja kõrgepalgaliste pensionides.

Sotsiaaldemokraadist sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt ütles, et tema isiklik eelistus kuulub hoopis varasemale reformiplaanile, kus pensioni 1. samba baasosa kõrval olnuks tähtis vaid staaž.

"See variant oleks õiglasem olnud, sest kui sama olukord jätkub nagu praegu, siis meil aastaks 2050 on väga väikese pensioni saajaid palju," märkis Kütt.

Reformierakonnale ei meeldi komisjoni otsus arvestada võrdselt staaži ja palka, kuid peab seda paremaks esialgsest ainult staaži arvestamise plaanist.

"Hea lahendus oleks ikkagi see, kui inimesi premeeritakse kõrgema pensioniga sel juhul, kui nad maksavad rohkem sotsiaalmaksu," ütles fraktsiooni kuuluv Valdo Randpere.

Randpere imestas, miks küll Isamaa sotsiaalkomisjoni otsust toetab. "Isamaa on nagu öelnud, algatanud kampaania, et teine sammas tuleb likvideerida ja samal ajal siis toetavad seda eelnõu, mis tegelikult välistab selle teise samba likvideerimise."

Isamaa fraktsiooni aseesimees Priit Sibul nentis, et asju tulebki samm-sammult teha.

Pensioni esimese samba muudatuste teine lugemine on kolmapäeval.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: