Kompromiss tulevases pensionivalemis: staaž ja palk saavad võrdse kaalu

Sotsiaalkomisjoni istung 2018. aasta oktoobris
Sotsiaalkomisjoni istung 2018. aasta oktoobris Autor/allikas: Erik Peinar/ riigikogu kantselei

Kui algselt nägi pensionikindlustuse seadust muutev eelnõu ette, et pensioni arvutamise aluseks võetakse 2037. aastast üksnes staaž, siis sotsiaalkomisjon toetas muudatust, et staaž moodustaks pensionivalemist poole ja töötasu teise poole.

Riigikogu sotsiaalkomisjon toetas seega sotsiaalministeeriumi vastavasisulist ettepanekut ning saatis eelnõu teisele lugemisele.

Sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt ütles, et algse eelnõu järgi oleks alates 2037. aastast pensioni arvutamisel arvesse võetud üksnes töötatud aastaid.

Sotsiaalministeerium tuli aga komisjoni ette ettepanekuga võtta pensioni arvutamise aluseks pooles ulatuses staaž ja pooles ulatuses töötasu, kuna arvatavalt leiab see mudel ühiskonnas laiema toetuse.

Muudatus oli Küti sõnul vajalik selleks, et tulevikus oleks võimalikult vähe neid, kes saavad väga väikest pensioni.

"Pensioni sidumine üksnes miinimumpalgaga võinuks vähendada tööandjate huvi maksta sotsiaalmaksu kogu töötasult ja tekitada soovi näidata töötasu tegelikust väiksemana," lisas esimees.

Eelnõu järgi on vanaduspensioniiga 65 aastat, millele on lisatud 65-aastaste isikute eeldatava eluea muutus. Pensioni arvutatakse uue valemi järgi alates 2021. aastast.

Need, kes on juba praegu pensionil ja tööl ei käi, saavad ka pärast 2021. aastat pensioni praeguse süsteemi järgi.
Töötavatel vanaduspensionäridel lisandub uue valemi jõustudes pensionile staaži ja töötasu põhjal arvutatav ühendosa.

Riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (613 SE) on riigikogu täiskogu istungil teisel lugemisel kolmapäeval.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: