Suurbritannia lõpetab seniste investoriviisade väljastamise

London.
London. Autor/allikas: PA/Scanpix

Suurbritannia valitsus lõpetab reedel seniste nn investoriviisade väljastamise. Tegemist on osaga Londoni plaanist võidelda organiseeritud kuritegevuse ja rahapesuga.

Esimese kategooria investoriviisa võimaldas Euroopa Liitu mitte kuuluva riigi kodanikul rohkem kui kolmeks aastaks viisa Suurbritanniasse. Selle saamiseks tuli investeerida kaks miljonit naelsterlingit Ühendkuningriigi võlakirjadesse või teistesse kindlaks määratud Briti kapitalifondidesse, vahendas Reuters.

Viimase paarikümne aasta jooksul on Venemaa oligarhid, Lähis-Ida naftašeigid ja Hiina uusrikkad aktiivselt seda võimalust kasutanud ning ostnud Londonis ja mujal uhkeid paleesid, jalgpalliklubisid ja muud. Välisriikide rikaste saabumine on toonud kaasa investeeringuid kümnete miljardite naelsterlingite ulatuses ning see on osaliselt võimaldanud Londonil olla jätkuvalt üks maailma tähtsamaid finantskeskusi. Möödunud aastal taotleti sellist viisat umbes 1000 korda.

Samas on üha rohkem hakatud nii avalikkuses kui ka ametivõimude poolt muretsema selle nähtuse negatiivse mõju pärast, sest investoriviisad on tekitanud võimalusi ulatuslikuks rahapesuks nii kuritegelike organisatsioonide kui ka autoritaarsete režiimide korruptiivse võimueliidi poolt. Eriti teravalt kerkis see teema esile seoses Venemaaga, täpsemalt seoses käesoleva aasta märtsis aset leidnud mürgitamisjuhtumiga Salisbury linnas.

"Ma olen end väljendanud väga selgelt, et me ei tolereeri isikuid, kes mängureegleid ei järgi ning üritavad süsteemi kuritarvitada. Seetõttu kutsusin ellu ka need uued meetmed, mis tagavad, et ainult tõelised investorid, kelle eesmärgiks on toetada Ühendkuningriigi ettevõtteid, võivad saada kasu meie immigratsioonisüsteemist," selgitas immigratsiooniminister Caroline Nokes.

Edaspidi peavad potentsiaalsed investorid esitama Briti võimudele arusaadavad ülevaated oma finants- ja ärihuvidest. Samuti tuleb neil tõestada, et just neil on kontroll vajaliku investeeringu üle. Ehk lihtsalt riigi võlakirjade ostmisest enam ei piisa.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: