Navalnõi soovitab brittidel sümboolsete sammude asemel oligarhe pitsitada
Venemaa opositsioonipoliitik ja võimuringkondade korruptsiooni paljastamisega tähelepanu pälvinud aktivist Aleksei Navalnõi avaldas arvamust, et Suurbritannia soovib Kremlit Salisbury mürgitamisjuhtumiga seoses karistada, tuleks Londonil eelkõige astuda samme Briti territooriumil tegutsevate Vene korruptantide ja oligarhide vastu.
Navalnõi, kelle võimaluse pühapäevastel valimistel presidendiks kandideerida on Vene võimud tõkestanud, selgitas, et Briti võimuringkondades esialgu levivad ideed nagu Vene telekanali RT keelustamine või suvel Venemaal toimuva jalgpalli MM-i boikoteerimine võivad anda soovitule vastupidiseid tulemusi ja selliseid sümboolseid žeste saab president Vladimir Putin lihtsalt enda kasuks pöörata, vahendasid Times, Navalnõi sotsiaalmeedia, ABC jt.
Opositsioonipoliitiku arvates annaks palju paremaid ja tuntavamaid tulemusi, kui Briti võimud võtaksid sihikule Venemaa eliidi varad, mida on nii Londonis kui ka mujal Ühendkuningriiki suures ulatuses. Navalnõi arvates võiksid sellisteks sihtmärkideks olla näiteks arusaamatu jõukusega silma paistev asepeaminister Igor Šuvalov ning oligarhid Roman Abramovitš ja Ališer Usmanov.
Navalnõi rõhutas, et tema ettepanekute eelduseks on see, et Briti võimud suudavad ka tõestada Kremli seost endise luureametniku Sergei Skripali ja viimase tütre mürgitamisega.
Poliitik lausus, et lähikondlastest rikkurite pitsitamine oleks samm, mis Putinit ja tema korruptiivset režiimi ka tegelikult puudutaks.
Navalnõi sõnul on Kreml juba sümboolsete vastusammude ja üldiste sanktsioonide juba aastatega ära harjunud.
RT keelustamine võimaldaks aga Venemaal väita, et lääneriikides kehtib tsensuur, ning see oleks suurepäraseks propagandarelvaks.
Venemaa eliidi jaoks on Londonist saanud üks peamisi kohti, kus oma varandust hoida ja kulutada ning kas või lapsi koolitada. Sellele asjaolule on viimasel ajal hakanud üha rohkem tähelepanu pöörama ka britid ise. Näiteks arutatakse praegu võimalust rakendada Venemaa teemal nn Magnitski seadust.
Vene jurist Sergei Magnitski paljastas Venemaa siseministeeriumi kõrgete ametnike miljarditesse rubladesse ehk väidetavalt kuni 230 miljoni dollarini küündinud maksupettuse. Seepeale esitati 2008. aastal hoopis talle süüdistus maksupettuses ja võeti vahi alla. Magnitski suri 2009. aastal Moskva Butõrka eeluurimisvanglas ravi saamata 37 aasta vanuses pankreatiiti, väidetavalt oli teda enne ka pekstud ja piinatud.
Magnitski hukkumisega seotud Vene ametnikele on sanktsioonid kehtestanud USA ja mitud teist riiki, sealhulgas Eesti. Sarnasel põhimõttel koostatud nimekirja on võimalik ka laiendada ning näiteks USA on seda ka teinud.
Navalnõi sõnul suudab ta juba hetkega nimetada umbes 20 isikut, kelle suhtes võiksid Briti võimud rohkem tähelepanu pöörata.
"See viiks nn varjatud Putini-vastase koalitsiooni tekkeni režiimi enda sees," selgitas opositsioonipoliitik. "Seni on nad näinud, et Putin lahendab probleeme. Putin saab teha, mida ta tahab - tulistada alla lennukeid, alustada sõdu, valetada iga intervjuu ajal, iga välisriikide juhtidega peetud vestluse ajal - ning märkimisväärse lihtsusega pääseb ta tagajärgedest."
Seniseid EL-i ja USA sanktsioone, mis on kehtestatud näiteks Ukraina kriisi asjus, peab Navalnõi suhteliselt hambututeks, sest nendest hoolimata omavad Putini liitlased endiselt vara nii Euroopas kui ka USA-s.
Teisipäeval aga kirjutas Navalnõi sotsiaalmeedias järgmise postituse:
"Hakkasin mina just kirjutama säutsu "Huvitav, kes on esimene rahvasaadik-debiil, kes teatab, et Novitšok jõudis Londonisse Kiievist?", kui näen juba uudist, et duumasaadik Milonov teatas BBC-ile, et Skripali ründamiseks kasutatud mürkaine toodi Suurbritanniasse Ukrainast."
Только я начал писать твит: "Интересно, когда же первый депутат-дебил заявит, что "новичок" прибыл в Лондон из Киева", как вижу новость: депутат ГД Милонов заявил BBC, что отравляющее вещество, использованное для покушения на Скрипаля было ввезено в Британию из Украины.
— Alexey Navalny (@navalny) March 13, 2018
Briti peaminister Theresa May esineb kolmapäeval parlamendis endise Vene topeltagendi mürgitamist puudutava avaldusega, milles teeb ta ilmselt teatavaks ka osa Londoni vastusammudest. Moskva lükkas teisipäeval tagasi May nõudmise selgitada, kuidas Sergei Skripal Suurbritannias mürgitati.
Toimetaja: Laur Viirand