Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti peaminister kutsub EL-i ühinema Vene ohu vastu

{{1521688380000 | amCalendar}}
Theresa May parlamendis.
Theresa May parlamendis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Briti peaminister Theresa May kutsub Euroopa Liidu liidreid neljapäeval üles ühinema Venemaalt lähtuva ohu vastu, mis võib kesta aastaid.

May kavatseb Brüsseli tippkohtumisel öelda, et katse tappa Inglismaal Salisburys närvimürgiga endine Vene topeltagent Sergei Skripal võinuks aset leida ükskõik kus.

"Venemaalt lähtuv väljakutse kestab veel aastaid," ütleb May Euroopa Liidu liidritele õhtusöögil, teatas peaministri büroo.

May ütles liitlaste solidaarsusele apelleerides, et Venemaast lähtuv oht "ei tunne riigipiire".

"On selge, et Venemaa oht ei tunne riigipiire ning tõepoolest oli vahejuhtum Salisburys osa Venemaa agressiooni mustrist Euroopa ja oma lähinaabrite vastu," ütles peaminister Euroopa Ülemkogule saabudes ajakirjanikele.

Hoolimata pingetest seoses Brexitiga märgib ta: "Ühendkuningriik kui Euroopa demokraatia seisab õlg õla kõrval EL-i ja NATO-ga, et neile ähvardustele üheskoos vastu seista. Ühiselt läheb see meil korda."

Peaminister selgitab samme, mida Suurbritannia on pärast 4. märtsi rünnakut astunud, saates muu hulgas välja 23 Vene diplomaati.

Ilmselt üritavad Briti ametiisikud veenda oma Euroopa liitlasi järgima ses osas Briti eeskuju.

"Vahejuhtum Salisburys on näidanud ohtu, mida Vene võrgustikud kujutavad kogu meie riiklikule julgeolekule," ütles peaministri pressiesindaja, kelle sõnul ei tunne Vene oht piire ja on seega risk kõigi jaoks.

Samas ei ärgita Suurbritannia Euroopa Ülemkogul koordineeritud sammudele, eriti arvestades, et EL-i allikate kohaselt ei soovi mõned riigid, sealhulgas Kreeka Moskvale intsidendiga seoses survet avaldada.

"May rõhutab vajadust teha koostööd pikas perspektiivis, et kaitsta ja säilitada rahvusvahelist reeglitel põhinevat korda ja Venemaalt aru pärida," lisas pressiesindaja.

Ametiisikute hinnangul oli diplomaatide väljasaatmine ja kõrgetasemeliste kontaktide peatamine Venemaaga karm, aga proprtsionaalne vastus Salisbury rünnakule.

"Me ei otsi vastasseisu ega režiimimuutust," lausus kõrge valitsusametnik Londonis, lisades: "Venemaa on strateegiline vaenlane, mitte strateegiline partner."

Suurbritannia usub, et on tuvastanud rünnakus kasutatud aine kui Nõukogude Liidus loodud sõjaotstarbelise närvimürgi Novitšok ja ka selle, kus mürk on toodetud, jagades teavet oma luurepartneritega.

USA, Saksamaaa ja Prantsusmaa toetasid läinud nädalal Londoni järeldusi Moskva süüs ja nõudsid vastuseid.

Samas EL-i välisministrid ütlesid varem sel nädalal üksnes, et võtavad Moskva-vastaseid süüdistusi äärmiselt tõsiselt.

Venemaa on eitanud igasugust sekkumist ja vastanud omapoolse diplomaatide väljasaatmisega.

Pariis: Merkel, Macron ja May kohtuvad mürgirünnaku arutamiseks

Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa valitsusjuhid peavad neljapäeval Brüsselis Euroopa Ülemkogu kõrvalt Salisbury keemiarünnaku teemal kolmepoolseid kõnelusi, teatas Prantsuse presidendiamet.

Briti peaminister Theresa May, Prantsuse president Emmanuel Macron ja Saksa kantsler Angela Merkel arutavad avaldust, mille Euroopa Liidu 28 liikmesriigi juhid rünnaku teemal vastu võtavad, teatas Élysée palee ametnik.

Berliin ja Pariis on nõustunud Londoni seisukohaga, et keemiarünnaku eest endisele Vene topeltagendile Suurbritannia Salisbury linnas vastutab Venemaa.

Johnson: Moskva võttis sihikule Londoni kui häälekaima kriitiku

Venemaa valis potentsiaalsetele ülejooksikutele sõnumi saatmiseks Suurbritannia, sest London on juhtinud tähelepanu Moskva rikkumistele kõige häälekamalt, ütles Briti välisminister Boris Johnson kolmapäeval.

Johnson kordas Briti parlamendi alamkoja väliskomisjonis esinedes, et Suurbritannia hinnangul lasub vastutus 4. märtsil toimunud Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamises Kremlis.

"Ükskõik kuidas täpselt see tehti, siis teekond ja vastutuse ahel tundub mulle minevat tagasi Venemaa riigi ja sealse võimuladviku juurde," lausus minister.

Vastuseks küsimusele, miks peaks Venemaa sellise rünnaku sooritama, ütles Johnson: "See oli märk, et president (Vladimir) Putin või Venemaa riik tahtis öelda võimalikele ülejooksikutele omaenda ametites, et see on see mis juhtub, kui otsustate toetada riiki, millel on teised väärtused, sellised nagu meil. Võite oodata, et teile tehakse atentaat."

"Minu hinnangul on põhjus, miks nad valisid Ühendkuningriigi, väga lihtne," lisas ta.

"Põhjus on see, et me oleme riik, millel on need konkreetsed väärtused. Me usume vabadusse, demokraatiasse, seadusriiki ning oleme ikka ja jälle tõmmanud tähelepanu Venemaale nende väärtuste rikkumise eest," lausus minister.

"Oleme seda näinud Lääne-Balkanil, oleme seda näinud Baltimaades, oleme näinud seda, mis juhtub Venemaa kaasosalusel Süürias."

"Olgu see siis Euroopa Liidus või ÜRO-s või kus iganes, on Suurbritannia olnud see, kes on olnud kõige otsekohesem ja jäänud meie väärtustele truuks kõige jonnakamalt. Ma arvan, et ilmselt on see põhjus, miks otsustati teha see žest siin riigis," lausus ta.

Johnsonilt küsiti ka, miks toimus rünnak praegu. Minister osutas pühapäeval toimunud Vene presidendivalimistele, mille võitis Putin.

"Paljude mittedemokraatlike kujude jaoks, kui nad seisavad silmitsi valimiste või mõne kriitilise poliitilise momendiga, tundub hea mõte luua avalikkuse kujutlusvõimes vaenlase kuvand," ütles Johnson.

"Ja seda see oligi - katse ergutada Venemaa valijaskonda."

"Moskva valduste piirid on tagasi pööratud ning arvan, et Vladimir Putin tunnetab väga tugevalt seda ning et Venemaa on millestki ilma jäänud. Seetõttu tahab ta põhjustada pahandust, kus iganes saab," lisas Johnson.

Johnson: Venemaa peab tagama Briti vutifännide ohutuse

Johnson ütles ka seda, et nõuab Venemaalt tagatist, et juunis ja juulis Venemaal peetavale jalgpalli MM-le sõitvatel Inglismaa fännidel ei tarvitse diplomaatilisest tülist hoolimata midagi karta.

"Ma esitan Vene võimudele väljakutse näidata, et 24 000 jalgpalli maailmameistrivõistluste pileti ostjat Ühendkuningriigist koheldakse hästi, neile ei ole migit ohtu," ütles Johnson parlamendis.

Moskva: Briti välisminister on ebaprofessionaalne mats

Venemaa peab Briti välisministrit ebaprofessionaalseks ja matslikuks, teatas Vene välisministeeriumi esindaja jätkuks ägenevale sõnasõjale, mis sai alguse pärast Vene endise topeltagendi mürgitamist Inglismaal.

Johnson oli kolmapäeval ühel meelel Tööpartei parlamendiliikmega, kes ütles, et see, kuidas Venemaa üritab ära kasutada riigis peatselt toimuvat jalgpalli maailmameistrivõistlust, sarnaneb viisile, kuidas Natsi-Saksamaa juht Adolf Hitler üritas propaganda eesmärgil ära kasutada 1936. aasta Berliini olümpiat.

Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova sõnul on Johnsonil "viha, ebaprofessionaalsuse ja matslikkuse mürgistus". "On hirmuäratav meeles pidada, et see inimene esindab tuumajõu poliitilist juhtkonda," lisas ta.

Johnsoni avaldused "pole vastuvõetavad ega Euroopa diplomaadi väärilised". See peegeldab Londoni püüdlusi tembeldada Venemaad vaenlaseks ja boikottida maailmameistrivõistlusi kõige absurdsematel põhjustel, lausus Zahharova.

Kreml: jalgpalli MM-i võrdlus Hitleri olümpiamängudega on lubamatu

Johnsoni avaldus, et Venemaa kasutab eelseisvaid jalgpalli maailmameistrivõistlusi samamoodi kui Adolf Hitles Berliini 1936. aasta olümpiamänge, on solvav ja lubamatu, teatas Kreml.

"See on täiesti jälk avaldus, see ei sobi riigi, ükskõik millise riigi välisministrile. See on vaieldamatult solvav ja lubamatu," ütles Vene presidendi pressisekretär Dmitri Peskov ajakirjanikele.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: